Dünyanın dört bir yanında 25 Kasım...
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde kadınlar dünyanın her yerinde sokağa çıkıyor, taleplerini söylüyor.

Türkiye gibi dünyanın birçok ülkesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde kadınlar isyanlarıyla, coşkularıyla, umutları ve talepleriyle sokaklara çıkıyor.

Dünyanın her yerinde yaşamlarını zora sokan şiddetin, eşitsizliğin, sömürünün karşısında seslerini ve taleplerini duyurmak için kadınlar buluşma alanlarında bir araya geldi.

İşte ülke ülke 25 Kasım eylemleri...

FRANSA

Fransa'da başta Paris olmak üzere birçok Fransız şehrinde ‘kadına yönelik suç işleyenler cezasız kalmasın'’ sloganıyla binlerce kadın sokaklara çıktı. #MeToo hareketinden etkilenen #NousToutes hareketi Eylül ayında kadın örgütleri tarafından oluşturuldu. nouvelobs.com'un aktardığı bilgiye göre Paris'te 30 bin, Fransa toplamında da 50 bin kişi sokaklardaydı. Kadın örgütlerinin başlattığı bu harekete sendikalardan da destek geldi.

Kadınların talepleri, şiddetle mücadele için yeterli bütçenin ayrılması, işlenen suçların cezasız kalmaması, eşit ücret, cinsiyet eşitliği oldu.
Fransa'da 2016'da 123 kadın eşi ya da eski eşi tarafından öldürüldü, 2017 verilerine göre ise 220 bin kadın şiddete maruz kaldı. Ayrıca her gün 250 kadın tecavüze uğruyor.

Le Monde Gazetesi'nin verdiği anketler bilgilerine göre, Fransa'da iş yerlerinde kadın çalışanların çok büyük bir bölümü cinsiyetçi söylemlere maruz kalıyor, cinsel tacize ve hatta tecavüze uğruyor.

LONDRA

İngiltere Londra’da Daymer Kadın Komisyonunun çağrısıyla üç ayrı etkinlikte bir araya gelen kadınlar; toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, aile içi şiddete, devletlerin maruz bıraktığı şiddete, savaşa, ırkçılığa, fazişme karşı; kadın dayanışmasının önemini konuştu. Etkinlik ayrıntısı için | TIKLAYIN

İSVİÇRE


Fransa'da başlayan #NousToutes hareketi, İsviçre'nin Fransızca konuşulan bölgelerinde de yankı buldu ve Cenevre, Lausanne, Fribourg ve Neuchâtel şehirlerinde kadına yönelik şiddete karşı eylem düzenlendi.

İsviçreli kadınlar ‘Kadına yönelik şiddeti durdur,’ ‘Beni özgürleştirme, ben kendim yaparım,’ ‘Sokaklar bizim,’ ‘Birimize yapılan şiddet, Hepimize yapılmıştır,’ ‘Sesi çıkmayan kadınların sesiyiz’ sloganları ve renkli pankartlarıyla öne çıktı.

Kadın Erkek Eşitliği Federal Bürosu'nun Kasım ayı ortalarında yaptığı açıklamaya göre İsviçre’de her gün 9'u kadın 11 kişi cinsel saldırıya uğruyor ve iki haftada bir aile içi şiddet ölümle sonuçlanıyor. İsviçre'deki kadın örgütleri ve sendikalar 14 Haziran 2019'da kadın erkek eşitliği için bir grev yapmaya hazırlanıyor.

İTALYA


İtalyalı kadınlar bu yıl kadına yönelik şiddete karşı yapılan gösterilerde ‘Pillon yasa taslağı’nı protesto etti. Deutsche Welle’nin haberine göre, İtalyan Parlementosu’nda sıkça tartışılan taslak, ismini aşırı sağcı Lega Parti senatörü Simone Pillon tarafından alıyor. Geçmesi halinde aile yasasını kökten değiştirilmesinin önünü açacak yasa taslağının ana maddelerinden biri boşanmalarda arabuluculuğu zorunlu kılması. ‘Aile tartışmalarının mahkemeye ulaşmadan çözümü’ diye sunulan bu madde aslında kadınların yıllar içinde kazandığı haklarının bir çırpıda silinmesini kolaylaştıracak. Taslağı eleştirenlere göre, eğer kabul edilirse, kadınlar şiddet gördükleri ilişkileri bitiremeyecek ve şiddeti rapor etmede, çocuklarının velayetini almada bile zorluk yaşayacak.

Yasa tasarısının altında bilimsel ve yasal olmayan iki görüş var: ‘Kanıtlanana’ kadar kadınların yaşadıkları şiddetle ilgili yalan söyledikleri ve bir ebeveynin çocukları diğer ebeveynden uzaklaştırması, soğutması ve bu yüzden çocukların o ebeveyni reddetmesi. Bu hem şiddet gören eşi, hem de çocukların korunmasını zorlaştıracak bir düşünce. Ulusal İstatistik Kurumu'na göre 2014'ten beri yaklaşık 7 milyon İtalyan kadın şiddete maruz kalırken, yüzde 78'i bunu rapor etmemiş ya da yardım aramamış. Ekonomik eşitsizlik de kadınların şiddet gördükleri ilişkide kalmasına sebep olan etmenlerden biri. Çocukların velayetini alsalar bile, onlara diğer eşle aynı yaşam standartlarını sağlayamayacaklar. 

Kasım ayı ortalarında kadın örgütleri, psikologlar, hukukçular başta olmak üzere binlerce kişi bu yasa tasarısına karşı 60 şehirde eylem yapmıştı. BM'den de eleştiri alan yasa tasarısı, aile içi şiddet sorunun görmezden geliyor ve arabuluculuk önerisiyle İstanbul Anlaşması’yla çakışıyor.

ALMANYA / KÖLN

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla Almanya'nın birçok şehrinde bir haftaya yayılan etkinlikler ve protesto gösterileri yapıldı. Almanya Köln’de de kadına yönelik şiddetle ilgili rakamların yüksekliğine ve rakamların yüksekliği karşısında alınan önlemlerin yetersizliğine dikkat çekilen etkinliklerde, ırkçılık ve cinsiyetçilik de protesto edildi.


Köln, Essen, Berlin, Münih gibi şehirlerde yapılan etkinliklerde, kadın örgütleri ve kadın yardım kuruluşları şiddete uğrayan kadın sayısının kayıtlara geçenden çok daha fazla olduğunu belirterek hala şiddet olaylarını bireysel sorun olarak görüp suç duyurusunda bulunmayan çok sayıda kadın olduğunu dile getirdiler. Eylemlerde kadın sığınma evlerine ilişkin sorunların çözülmesi, kürtaj yasasının kadınların lehine düzenlenmesi, göçmen kadınların eşlerinden bağımsız olarak oturma ve çalışma hakkı, ırkçılık ve cinsiyetçiliğin son bulmasına ilişkin talepler yer aldı.

Federal Gençlik Aile Kadın ve Yaşlılar Bakanlığı'nın açıkladığı rakamlara göre 2017 yılında 113 bin 965 kadın eşi, eski eşi ya da partneri tarafından şiddete uğradığı için suç duyurusunda bulundu. 147 kadın eşi veya eski eşi tarafından öldürüldü.

İSPANYA


İspanya’da binlerce kadın, İspanya'nın başkenti Madrid sokaklarında, kadına yönelik şiddete son verilmesi çağrısında bulunmak için yürüyüş yaptı. 25 Kasım Kadına Karşı Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele ve Dayanışma Günü için yapılan eylemde kadınlar “Daha az değil, özgür olmak istiyoruz" sloganıyla sokaklardaydı. İspanya’nın diğer şehirlerinde de benzer protestolar vardı. Bir grup kadın ise dayanışma vesilesiyle gösteri düzenledi.

YUNANİSTAN / ATİNAYunanistan’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele ve Dayanışma Günü için kadınlar ülkelerinde yaşanan istismar ve şiddete karşı kadınlar sokaklara çıktı. Atina’nın merkezinde yapılan eylemlerin ana sloganı ise ‘sesini yükselt’ idi.
Yapılan bu eylemler aynı zamanda istismara uğrayıp destek arayan ve şiddete son vermek için mücadele eden kadınların Yunan yetkililerine ilettiği bir mesaj olarak adlandırıldı.

NEPAL 


Nepal'de, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararsı Mücadele ve Dayanışma Günü için ülke genelinde ‘Cinsiyete dayalı şiddet ve istismar; Kabul edilemez!’ temasıyla bir dizi program düzenleniyor. Nepal'in bu yılki etkinliğinde Birleşmiş Milletler'in teması olan "Orange the World: #HearMeToo" hashtag'leri gündemde.

İRLANDAİrlanda'da kadınlar, erkekler ile birlikte 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü için 24 Kasım günü Cork Adliyesi'nde cinsel taciz ve şiddet mağdurlarıyla dayanışma için bir araya geldi. “İpleri eline almasına izin verme” şiarıyla bir araya gelen kadınlar turuncu balonlar ile şiddetin tüm mağdurlarına destek oluyor.
İlgili haberler
Çalışma yaşamında şiddete karşı haklarımız var!

Çalışma yaşamında kadına yönelik şiddet yaygın bir sorun. Çalışma yaşamında şiddete karşı işverenler...

25 Kasım’a kadınlar bu koşullar altında gidiyor: Ş...

Tüm dünyada kadınların şiddete karşı sokağa çıkacağı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslarar...

Şiddete, sömürüye, eşitsizliğe karşı kadınlar alan...

Kadına yönelik şiddet artıyor, eşitsizlik derinleşiyor... Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar ‘Sus...