Ev emekçileri Bengal’de ilk defa sendika statüsü kazandı
Hindistan’ın Bengal eyaletinde ev emekçisi kadınların sendika kurma mücadelesi başarıyla sonuçlandı.

Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinin başkenti olan Kolkata’da yaşayan bir ev işçisi olan 38 yaşındaki Tapsi Moira, Batı Bengal Ev Emekçileri Topluluğu’na (PGPS) parçası haline geldiğinden beri hayatı değişti.

2014 sonlarında örgüt, sendika statüsü kazanmak için Çalışma Bakanlığına başvuru yaptı. Tapsi Moira da o zamandan beri neredeyse her gün başvurunun durumu hakkında bilgi almak için işten sonra Kolkata’nın güneyinde bulunan Dukurya’daki evinden Kolkata merkezindeki Çalışma Bakanlığı’na gitti.

Örgüt Sekreterliği görevini sürdüren Moira’nın ve örgütün diğer üyelerinin mücadelesi bu hafta başlarında başarıya ulaştı. Batı Bengal Ev Emekçileri Topluluğu, eyalet hükümetinden sendika sertifikasını sonunda alabildi.

Üst düzey Trinamool Kongresi (TMC) sendikası lideri ve Bakan Sovandeb Chattopadhyay örgütün ev emekçilerinin eyalet çapında sendika statü kazanan ilk örgütü olduğu belirtti. Moira, görüş verdiği Hindu adlı internet sitesine “Her gün sabah saat 6’da işe gidip öğleden sonra eve dönüyorum. 2014’ten bu yana örgütün sendika statüsünü almasını sağlamak için haftada birkaç gün Çalışma Bakanlığı’nın ofisine sürekli gidip gelmek zorunda kaldım” dedi.

PGPS’nin eski sekreteri olan Moira şu anda ise Eyalet Komitesi üyesi.

* Ekim Kılıç The Hindu adlı siteden Ekmek ve Gül için çevirdi.


İlgili haberler
Hindistanlı kadınların ‘lüks’ sorunu: Ped

Hindistan’da kadınlar hijyenik ped ürünlerine erişimde zaten birçok zorluk yaşarken hükümet bir de b...

Hindistan’ın ebeleri ayakta!

Haziran’dan beri tamamı kadın olan yerel sağlık çalışanları büyük eylemler gerçekleştiriyor. Bu eyle...

Modanın ‘insan bedeli’ni gözler önüne seren günlük...

Kamboçya, Hindistan ve Bangladeş’te 500’den daha fazla kadın işçiyle yapılan araştırma, işçilerin ai...