Filistin'de kadınlar cinayetlere karşı ayakta!
Geçtiğimiz hafta Batı Şeria’da yüzlerce kadın, 21 yaşındaki Israa Ghrayeb’in ailesi tarafından “namus” gerekçesiyle öldürülmesinin ardından sokaklara döküldü.

Israa Ghrayeb, Instagram’da erkek arkadaşı ile yayımladığı video yüzünden ailesi ve ağabeyi tarafından şiddet görmüştü. Israa, ağabeyinden kaçarken ikinci kattan düştü, omuriliğinden ağır yaralandı. Hastanede çektiği fotoğraflarını “Güçlüyüm ve yaşamak istiyorum” diyerek sosyal medyada paylaşan Israa, hastanede ağabeyi ve akrabaları tarafından ikinci kez darp edildi ve aldığı yaralar neticesinde 22 Ağustos’ta öldü. Ailesi Israa’nın “cinlerin etkisinde” olduğunu, cinleri kaçırmak için bir ritüel yaptıklarını iddia etti. Kadınların tepkisi ve eylemlerinden sonra Filistinli yetkililer, 3 aile üyesinin gözaltına alındığını açıkladı.

Filistin hükümetinin bir dönemdir namus cinayetlerinde failleri aklayan yasaları değiştirirken, kadınlar uygulamada cezasızlığın hâlâ devam ettiğine dikkat çekiyor. Kadınlar, şiddetle ve çocuk istismarıyla mücadele için etkin bir koruma yasasının çıkarılması çağrısı yapıyor.

İlgili haberler
Filistinli kadınlar, kuşatmaya karşı dünya kadınla...

Gazze’deki kitlesel bir kadın koalisyonu, tüm dünyadaki kadınları İsrail’in Filistin kuşatmasını kal...

Tayvan’da kadın işçiler ‘cinsel ilişki’ye zorlanıy...

Tayvan’da o çok bilinen büyük Amerikan markaları için kot pantolon üreten kadınların, iş güvencesi v...

İran’da zorunlu başörtüsüne karşı mücadele sürüyor

Anne-kız başkent sokaklarında başörtülerini çıkararak çektikleri videolarla tanınan kadın aktivistle...