GÜNÜN TEPKİSİ: Güney Afrika’da kadınlar şiddete karşı meclise yürüdü
Güney Afrika’da günde resmi kayıtlara geçen 137 cinsel saldırı olayı yaşanıyor. Kadınlar buna tepki olarak ‘Vücudum senin suç mahallin değildir’ sloganları ile yürüdü.

Güney Afrika’da binlerce kadın, ülke tarihinde şimdiye kadar görülmemiş bir seviyeye çıkan kadına yönelik şiddetine karşı “Vücudum senin suç mahallin değildir” sloganları atarak parlamentoya yürüdü, olağanüstü hal ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Cape Town’da saldırılarda hayatını kaybedenlerin anısına siyah ve mor giysiler içinde yürüyen kadınlar, hükümetin bu suçları önlemede yetersiz kaldığını belirterek, tecavüzden suçlu bulunanlara ömür boyu hapis cezası verilmesini talep etti. Kadınlar, gerekli yasal düzenlemeleri yapmaması durumunda hükümete karşı Anayasa Mahkemesinde dava açacaklarını söyledi.

ÖZEL MAHKEME SÖZÜ
BBC’nin haberine göre, parlamento önünde kadınlara hitap eden Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa yasaları değiştirme sözü vererek, meclisin bunları öncelikli olarak ele alacağını, kadına yönelik şiddet olaylarına bakacak özel mahkemeler kurulacağını ve kadın sığınma evleri açacaklarını söyledi.

KADIN CİNAYETLERİ ÜLKEYİ SARSTI
Güney Afrika’da günde resmi kayıtlara geçen 137 cinsel saldırı olayı yaşanıyor. Bu hafta, Kadınlardan Sorumlu Bakan Maite Nkoana-Mashabane, geçen ay içinde 30’dan fazla kadının eşleri tarafından öldürüldüğünü söyledi. Geçen ay işlenen kadın cinayetleri ülkeyi sarsmıştı. Saadiqa Newman adlı 26 yaşındaki hamile bir kadın sekiz kurşunla öldürülmüştü. Denusha Witbooi adlı bir kadın kimliği belirsiz kişilerin saldırısında arabasının içinde öldürülürken, bir kum ocağında Meghan Cremer adlı kadının cesedi elleri bağlanmış halde bulunmuştu. Nathlia Pienaar adlı altı yaşındaki bir kız çocuğu evlerinin önünde ip atlarken başına isabet eden kurşunla hayatını kaybetmiş; Lynetter Volschenk adlı kadının parçalanmış cesedi komşusu tarafından bulunmuş; Boks Şampiyonu Leighandre Jegels, polis memuru olan erkek arkadaşı tarafından öldürülmüştü. Cape Town’da bir süredir kayıp olan 19 yaşındaki Üniversite Öğrencisi Uyinene Mrwetyana’nın da paketini teslim almak için gittiği postanede tecavüze uğradıktan sonra dövülerek öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Güney Afrikalı kadınlardan ırkçılığ...

9 Ağustos 1956 günü, siyahların hareket özgürlüğünü kısıtlamayı amaçlayan geçiş yasalarının kaldırıl...

Güney Afrika: İşyerinde tacize karşı sendikalardan...

Güney Afrika Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Merkezinde çalışan Gugu Ncube, iş yerinde cinsel tacize...

Güney Afrika’da tacize karşı yer altında eylem

Bir kadın maden işçisinin tacize uğraması nedeniyle başlayan eylem dokuz günün sonunda kazanımlarla...