Hamilelik testi isteyen Ibeira Havayollarına ceza
İş başvurularında kadınlardan hamilelik testi isteyen Iberia Havayollarına ayrımcılık nedeniyle 25 bin avro ceza verildi. Şirket testi “doğacak çocuk ve annenin iyiliği için” istediğini savundu.

İş başvurularında kadın adaylardan hamilelik testi isteyen İspanyol havayolu firması Iberya Havayolları cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle suçlu bulundu ve 25 bin avro para cezasına mahkum edildi.
Firma, testin eleme amaçlı değil işe yerleştirmede başvuran için en iyi olanın gözetilmesi için istendiğini savundu. Ancak Mallorca Mahkemesi bu savunmayı kabul etmeyerek olayı vahim bir cinsiyet ayrımcılığı olarak tanımladı ve şirketi 25 bin avro para cezasına mahkum etti.
İspanya’ya bağlı Balear Adaları Özerk Topluluğu Çalışma Bakanı Iago Negueruela, Iberia Havayollarının aynı testi erkeklerden talep etmediğini belirterek şirketin bu hareketinin ciddi bir ihlal sayılması gerektiğini söyledi.
İspanyol İşçi Sendikaları Konfederasyonu (UGT) da havayolu şirketlerinin hamile çalışanlarının güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğunu, ancak işe alımlarda böyle bir testin talep edilmesinin ‘ayrımcılık yasağının açık bir ihlali’ olduğunu belirtti.
Iberia Havayolları ise söz konusu uygulamanın ‘doğacak çocuğun ve müstakbel annenin’ iyiliği için olduğu yönünde bir açıklama yaptı ve bundan sonra zorunlu test uygulamasını bırakacağını ve kadın başvurucuların ‘sözüne güveneceğini’ açıkladı. Şirket, şimdiye kadar hiçbir kadının hamile olduğu gerekçesiyle reddedilmediğini de iddia etti.
Ancak şirketin 2016’dan bu yana bünyesinde çalışan 60 kadının görev ve pozisyonlarının hamilelik gerekçesiyle değiştirildiği belirtildi.

İlgili haberler
GÜNÜN İLGİNCİ: Tarihten 5 İlginç Gebelik Testi

Bugün hamile olup olmadığınızı öğrenmenin hem bilimsel hem de kolay pek çok yöntemi var. Tabii bu yö...

GÜNÜN RAKAMI: Türkiye’de her üç kadından sadece bi...

Kadınların çalışma yaşamlarına dair rakamlar feci... Türkiye’de çalışma çağındaki her üç kadından sa...

GÜNÜN TEPKİSİ: Öfkeli anne çocuğunun ödevini yenid...

Cinsler arasında klasik rol paylaşımına tepki gösteren öfkeli anne çocuğunun ödevini yeniden yazdı.