Harvey Weinstein ‘cinsel saldırgan’ olarak hakim karşısında
Aralarında oyuncuların da bulunduğu çok sayıda kadını tecavüz ve cinsel tacize maruz bırakan film yapımcısı Harvey Weinstein’in yargılandığı kamu davası başladı.

Aralarında ünlü oyuncuların da bulunduğu 80’den fazla kadını tecavüz ve cinsel tacize maruz bırakan ABD’li film yapımcısı Harvey Weinstein, kamu davasında ilk kez hakim karşısına çıktı. İlk duruşmada savcı Meghan Hast, faili “cinsel saldırgan” olarak niteledi. Davanın ilk duruşmasında savcı, ünlü yapımcının sektördeki gücünü ve prestijini kullanarak şikayetleri susturduğuna dikkat çekti.

Savcı, açılış konuşmasında jüri üyelerine şöyle seslendi: “Karşınızda oturan adam sadece Hollywood’un en etkili isimlerinden değil bir tecavüzcüydü. Bu mahkeme salonunda dinleyeceğiniz kadınlar birbirlerini tanımasa da, her biri aynı utanç ve aşağılanmayı yaşadı.”

Harvey Weinstein ise kendisine yöneltilen suçlamalarını reddediyor.

NE OLMUŞTU?
Ekim 2017’de Harvey Weinstein, tecavüzün ortaya çıkması ile şirketinden ve Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden kovuldu. 31 Ekim’e kadar 80’den fazla kadın aleyhinde ifade verdi. Failin teşhir edilmesi, #MeToo kampanyasını ve günümüzde “Weinstein etkisi” olarak adlandırılan dünyadaki tanınan erkeklerin cinsel istismar tecavüz suçlarının da açığa çıkarılmasını beraberinde getirdi.
Harvey Weinstein, 25 Mayıs 2018’de New York’ta tutuklandı, tecavüzle suçlandı ve kefaletle serbest bırakıldı.

Kaynak: JinNews


İlgili haberler
GÜNÜN KAMPANYASI: Lübnan’da ‘cinsel tacize’e karşı...

Lübnan’da Mesh Basita (Tamam değil), Beyrut Amerikan Üniversitesi (AUB) ve Kadın İşleri Bakanlığı ta...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Kadınlar #BenDe etiketiyle yaşadıkl...

Kadınlar sosyal medyada bir kampanya başlattı. Yaşadıkları cinsel taciz ve saldırıları #BenDe #MeToo...

#METOO EYLEMLERİ: Şimdi sözden eyleme geçme zamanı

Birçok ülkede #Metoo (bende) etiketiyle cinsel tacize karşı kadınların eylemleri sürerken, Finlandiy...