HİNDİSTAN: Anneler, çocuklarına ‘eşitlik’ öğretmek için harekete geçti
Mumbai’de kadınlar, Hindu çocukların Müslüman çocuklara yönelik ayrımcı tutumlarını fark edince çocukları eğitmek üzere harekete geçti.

Hindu milliyetçisi, gerici bir parti olan Halk Partisi (BJP) tarafından yönetilen Hindistan’da, Müslümanların yaşadığı Keşmir’e yönelik artan siyasi baskı döneminde kadınlar örnek bir adım attı.

Evrensel Gazetesi’nden Elif Görgü’nün hazırladığı Dünya Turu’nda Hindistan’daki annelerin mücadelesi ele alındı. Ülkenin büyük kentlerinden Mumbai’de kadınlar, Hindu çocukların Müslüman çocuklara yönelik ayrımcı tutumlarını fark edince çocukları eğitmek üzere harekete geçti.

Kentin batısındaki Malad bölgesinde bulunan Royal Oasis isimli toplu konut bölgesinde yaşayan kadınlar, Hindu çocukların “Müslüman olduğu için” yaşıtları olan bir kız çocuğuyla oynamayı reddettiklerini fark etti. Olay, çocukların annelerinin üye olduğu Whatsapp grubunda gündeme geldi. Bunun üzerine harekete geçen anneler, çocuklarıyla konuşma kararı aldı.

Anneler, çocuklara neden tüm insanlara ve tüm inançlara saygı göstermeleri gerektiğini anlatmaya başladı. Kadınların bu tutumu sosyal medyada viral oldu ve destek gördü. Kadınlar, benzer bir olayın bir daha yaşanmaması için çocuklarla uygun toplantılar yapmaya, farklılıkların birliği ve dayanışma duygusunu geliştirmek için etkinlikler düzenlemeye karar verdi.


Ayrımcılığa uğrayan çocuğun annesi Mumbai Mirror’a yaptığı açıklamada, topluluğun kararlı desteği ve çocuklara yönelik duyarlılık toplantıları sayesinde “çocuğunun doğru atmosferde büyüyeceğini hissettiğini” söyledi ve “Çocuklar yeniden birlikte oynamaya başladılar” dedi.

Annelerden biri olan Garima Shrivastava ise, “Topluluğumuz içinde hoş karşılanmayacak tek şey bağnazlıktır” dedi.

Kaynak: MumbaiMirror 

İlgili haberler
Hindistan grevinde kadınlar

220 milyon işçinin greve çıktığı Hindistan’da kadınlar da oldukça önemli bir rol oynadı. Kadınların...

Hindistan’da regl olan tekstil işçisi kadınlara ya...

Hindistan’da tesktil işçisi kadınlara regl dönemlerine müdahale eden ilaçlar veriliyor. Verimliliğin...

Arjantin’den Hindistan’a kadınların gündemi...

Dünya Turu’nda kadınlar: Arjantinli kadın işçilerin mücadelesi zaferle sonuçlandı, Hindistanlı kadın...