Hindistan’da 19 yaşındaki kadın toplu tecavüz sonrası yaşamını yitirdi
Hindistan'da kast sisteminin en altında olan Dalit topluluğundan 19 yaşındaki bir kadın, dört erkeğin tecavüzü sonrası yaşamını yitirdi. Binlerce kişi sorumluların cezalandırılmasını talep ediyor.

Hindistan'da kast sisteminde en alt sınıfta olan Dalit topluluğundan 19 yaşındaki bir kadın, daha üst kasta mensup dört erkeğin toplu tecavüzü sonrası hayatını kaybetti. Ölüm haberi sosyal medyada büyük öfkeye neden oldu ve binlerce kişi sorumluların cezalandırılmasını talep etti.

Ülkenin kuzeyindeki Uttar Pradeş eyaletinde 14 Eylül'de medyana gelen olayın ardından, adı açıklanmayan kadın ağır yaralı halde hastaneye kaldırlmıştı. Dört saldırgan ise geçen hafta gözaltına alınmıştı.

BBC Türkçe'nin haberine göre olaya ilişkin açıklama yapan polis, faillerin kadına zorla gördükleri tarlada cinsel saldırıda bulunduğunu ve kadının ağır şekilde yaralandığını bildirdi.

'10 GÜN BOYUNCA KİMSE GÖZALTINA ALINMADI, ONU ÖLÜME TERK ETTİLER'

Kadının kardeşi de BBC'ye yaptığı açıklamada ölümü doğrulayarak, "Olay olduktan 10 gün sonrasına kadar kimseyi gözaltına almadılar. Onu ölüme terk ettiler. 14 gün boyunca hayatta kalma savaşı verdi" dedi.

Kadının ailesi de Indian Experess gazetesine baş failin Dalit topluluğunu her zaman aşağıladığını söyledi.

'YARGI SÜRECİ HIZLANDIRILSIN' ÇAĞRISI

Muhalefet partileri saldırıyı kınarken Dalit toplumundan bir siyasetçi olan, Uttar Pradeş eyaletininin eski başbakanı Mayawati Prabhu Das, zanlıların yargılanma süreçlerinin hızlandırılması çağrısında bulundu.

Başka bir eski eyalet başkanı Akhileş Yadav da hükümetin kadınlara karşı saldırılara kayıtsız kaldığını söyledi.

'UNUTULMUŞ NİRBHAYA'

Genç kadının ölüm haberi Twitter'da Hindistan gündeminin üst sıralarına yükseldi. Birçok kullanıcı ölen kadını "Unutulmuş Nirbhaya" diye tanımladı.

Nirbhaya, Hindu dilinde "Korkusuz" anlamına geliyor.

Delhi'de 2012'de 23 yaşındaki bir fizyoterapi öğrencisi, toplu tecavüze uğradığı hareket halindeki otobüsten sopalarla dövülerek yola atılmış ve yaşamını yitirmişti.

Hindistan yasaları, tecavüz mağdurlarının isimlerinin yazılmasına isin vermediği için tıp fakültesi öğrencisi, basında Nirbhaya olarak anılmaya başlamıştı.

Nirbhaya'nın ölümünden sonra tecavüzle ilgili cezalar ağırlaştırılmış, olayda suçlu bulunan dört kişi mart ayında idam edilmişti.

İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: Hindistan'da her 15 dakikada bir ka...

Hindistan'da her 15 dakikada bir kadının tecavüze uğradığı ihbarı yaptığı açıklandı. Hükümet tarafın...

Hindistan’da tecavüze uğradıktan sonra öldürülen k...

Hindistan’da 26 yaşındaki veteriner kadının tecavüz edildikten sonra öldürülmesini yüzlerce kadın so...

Hindistan’da Kast, Sömürü ve Dalit Kadınları Diren...

Hindistanlı Srishti Yadav, Hindistan’daki kast sisteminin toplum üzeirndeki etkisini ve kast sistemi...