Hindistan'da kadın güreşçiler tacize tepki için madalyalarını nehre bırakacaklar
Kadın sporculara cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen Singh’ı protestoda kadın güreşçiler gözaltına alınmıştı, bugün madalyalarını Ganga nehrine bırakacaklarını duyurdular.

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi’de Güreş Federasyonu Başkanı Brij Bhushan Sharan Singh’ın istifası ve tutuklanması talebiyle protesto düzenleyip darbedilerek gözaltına alınan kadın güreşçiler, madalyalarını bu akşam saat 6'da Ganga nehrine bırakacaklarını duyurdular.

BBC’nin haberine göre, kadın sporculara cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen Singh’ı protesto için düzenlenen yürüyüşün ardından güreşçiler gözaltına alındı. Akşam saatlerinde sporcular serbest bırakıldılar. Güreşçiler hakkında “Ayaklanma, kanuna aykırı toplanma ve kamu görevlilerinin görevlerini yapmalarına engel olma” suçlamalarıyla dava açıldı.

Hakkında dava açılanlar arasında, olimpiyat madalyalı Sakshi Malik ve Bajrang Punia, iki dünya şampiyonluğuna sahip Vinesh Phogat ile kuzeni Sangeeta ile protestoya destek veren birçok kişi yer alıyor.

Aralarında Sakshee Malikkh, Bajrang Punia ve Sangeeta Phogat'ın da bulunduğu güreşçiler, kendi Twitter hesaplarından yaptıkları açıklamada "Bu madalyalar bizim hayatlarımız, ruhlarımız. Bugün onları Ganj'a batırdıktan sonra yaşamak için hiçbir neden kalmayacak. Bundan sonra India Gate'de ölene kadar açlık grevi yapacağız" ifadeleri yer aldı.

Güreşçiler yaptıkları ortak açıklamada, “bize ‘kızlarımız’ diyen” Başbakan'ın bir kez bile güreşçilerle ilgilendiğini göstermediğini söyledi. “Bunun yerine, 'zalimi' (Brij Bhushan Singh) yeni Parlamento binasının açılışına davet etti. Hatta parlak beyaz giysiler içinde fotoğraf çektirdi. Bu parlaklık bizi lekeledi” denildi.

OCAK AYINDAN BU YANA PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Ocak ayında, Güreş Federasyonu Başkanı Singh ve diğer yetkililer hakkında soruşturma başlatılması için uluslararası medyada gündem olan bir gösteri düzenlenmişti.

Dünya Şampiyonu Güreşçi Vinesh Phogat, protestolar sürerken, 10 kadın güreşçinin Singh’in kendilerine de tacizde bulunduğunu itiraf ettiğini söylemişti. Phogat, Singh görevinden alınmadıkça güreşçilerin uluslararası turnuvalara katılmayacaklarını açıklamıştı.

Kadın güreşçiler, hakkındaki taciz iddiaları nedeniyle Güreş Federasyonu Başkanı Singh’in istifa etmesi ve tutuklanması talebiyle ellerinde mumlarla 23 Mayıs’ta Yeni Delhi’de yürüyüş yapmıştı.

İktidardaki Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) milletvekili olan Singh iddiaları reddetti ve güreşçileri "siyasi motivasyonlu" olmakla suçlamıştı.

Polis şu ana kadar Singh hakkında, biri çocuklara yönelik cinsel suçlarla ilgili olan Hindistan'ın Pocso (Çocukların Cinsel Suçlardan Korunması) Yasası kapsamında olmak üzere iki dava açtı. Singh, polis tarafından sorgulandı ancak henüz tutuklanmamdı.

Fotoğraf: Mysterious Boy K1853/ Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

İlgili haberler
Hindistan'da ev emekçisi kadınların talebi güvenli...

Hindistan’da kayıt dışı çalışan ev emekçisi kadın sayısı oldukça yüksek. Kadınları cinsel tacizden k...

Kadın günlükleri...

Malatya’dan Eğitim Sen Üyesi Nuray Karadağ, yoksulluğa, kadın düşmanlığına, mülteci düşmanlığına, ay...

Kadın sporcular için İngiltere ve Norveç’te ‘münas...

Çifte dünya şampiyonu İngiliz para-atlet Olivia Breen, kendisine bir müsabakada ‘daha münasip’ şortl...