Hindistan’da köylüler ve tarım işçileri enflasyona karşı yürüdü
Hindistan’da binlerce çiftçi ve tarım işçisi, hükümetin tarım politikalarını protesto etmek üzere başkent Delhi'de bir araya geldi.

Hindistan’da binlerce çiftçi ve tarım işçisi, BJP hükümetinin “işçi ve çiftçi karşıtı” politikalarını protesto etmek üzere başkent Delhi'de bir araya geldi.

Hindistan Komünist Partisi (Marksist) tarafından da desteklenen tarafından desteklenen protesto yürüyüşü, üç sendika tarafından örgütlendi: Tüm Hindistan Tarım İşçileri Sendikası (AIAWU), Hindistan Sendikalar Merkezi (CITU) ve Tüm Hindistan Kisan Sabha (AIKS).

Köylüler ve tarım işçileri, enflasyona göre geçim için Asgari Destek Fiyatının (MSP) yasal güvence altına alınması, tüm işçiler için aylık 26 bin rupi asgari ücret, borçların hafifletilmesi, 60 yaş üstü tüm çiftçilere emeklilik maaşı taleplerini dile getirdi. Köylüler ve işçiler ayrıca iş kanunu karşıtı dört yasa ve 2020 Elektrik Değişiklik Tasarısı'nın geri çekilmesini talep etti.

Yaklaşık 300 akademisyen, aktör, yazar ve gazeteci de protestoya destek açıklaması yaptı.

Hindistan Sendikalar Merkezi Başkan Yardımcısı Satvir Singh, The Hindu gazetesine yaptığı açıklamada, mevcut rejime karşı bir öfke ve hayal kırıklığı olduğunu ve insanların enflasyondan ve işsizlikten kurtulmak için siyasi bir alternatif aradıklarını söyledi. 

Fotoğraf: CPI(M)