Hindistan’ın Bengaluri kentinde 30 bin kadın sağlıkçı eylemde!
3 Ocak’ta Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti Bengaluri şehir tren istasyonunda toplanan 30 binin üzerinde kadın sağlık çalışanı Özgürlük Parkına yürüdü.

Kadın sağlık emekçilerini simgeleyen pembe renkle yürüyen kadınların kalabalık yürüyüşü caddeyi pembeye boyadı.

“Akredite Sosyal Sağlık Aktivistleri” anlamına gelen ASHA kurumunda çalışan kadınlar yaklaşık 15 aydan bu yana ücretlerini alamıyorlar. Kadınlar ücretlerinin ödenmesinin yanı sıra ücretlerin performansa dayalı yani ilgilendikleri hastaların sayısı oranında belirlenmesine de tepki gösterdiler. Ayrıca, yeni geçilen “çevrim içi sistemin” düzenli çalışmadığını, gerçekleştirdikleri bir çok sağlık hizmetinin bilgisayar sistemine kaydının yapılmadığını, bakılan hasta sayısına göre belirlenen ücretlerin bu nedenle çok düşük kaldığından şikayetçiler.

Kadın sağlıkçılar, aylık ücretlerinin 12 bin rupi (yaklaşık 150 euro ediyor) olarak sabitlenmesini, maaşların düzenli ödenmesini, “gönüllü” statüsünden çıkarılarak kalıcı işçiler olarak istihdam edilmelerini, yanı sıra sosyal sigorta haklarının yerine getirilmesini talep ediyorlar.

Hamile kadınlarla ve diğer hastalarla ilgilenip ihtiyacı olanların hastaneye götürülmesinde, yeni doğan çocukların bakımında, tüberküloz ve HIV gibi hastalıklara yakalanmış kişilerin durumunun izlenmesinde, rutin aşıların yapılmasında ve daha pek çok sağlık hizmetinde görevli olan ASHA çalışanları Hindistan’ın bir çok eyaletinde protestolar ve grevler gerçekleştiriyorlar. ASHA çalışanları yerel kırsal toplulukların kendi içinden seçilen kadınlardan oluşuyor.


“Angawadi” gibi “ASHA”da çalışan kadın emekçiler de kırsal topluluklara, özellikle kadın ve çocuklara sağlık hizmeti ulaştırıyorlar. Her iki kurumda çalışan kadın emekçiler bir nevi -hastanelerde çalışmayan- hemşireler konumundalar.

Diğer taraftan, 2005 yılında Ulusal Kırsal Sağlık Misyonunun (NRHM) bir parçası olarak Hindistan Sağlık ve Aile Refahı (MoHFW) bakanlığınca kurulmuş olan ASHA’da çalışan kadınlar hala “gönüllü” olarak tanımlanıyorlar. Bu nedenle, kalıcı ekonomik-sosyal hakları kazanmak gibi bir dertleri var. Hindistan genelinde toplamda yaklaşık 900,000 civarında ASHA emekçisi olduğu söyleniyor.

* Kaynak: deccanherald.comindiatimes.com

İlgili haberler
Hindistan’ın ebeleri ayakta!

Haziran’dan beri tamamı kadın olan yerel sağlık çalışanları büyük eylemler gerçekleştiriyor. Bu eyle...

GÜNÜN KAZANIMI: Hindistan'ın ebelerinin ücretlerin...

Hindistan'da Haziran başından beri hem sağlık sisteminin düzeltilmesi hem de çalışma koşullarının iy...

Hindistan grevinde kadınlar

220 milyon işçinin greve çıktığı Hindistan’da kadınlar da oldukça önemli bir rol oynadı. Kadınların...