İngiltere: Sağlık çalışanı taşeron işçiler ‘eşit zam’ mücadelesini kazandı
Liverpool Kadın Hastanesindeki UNISON sendikası üyesi kadınlar, NHS’nin aynı işi yapan kamu personeline verdiği zamla aynı oranda zam alabilmek için verdiği mücadeleyi kazandı.

İngiltere Liverpool’da hastanede taşeron çalışan kadınların mücadelesi kazanımla sonuçlandı. Liverpool Kadın Hastanesindeki UNISON sendikası üyesi kadınlar, sağlık hizmetinden sorumlu kamu kuruluşu NHS’nin aynı işi yapan kamu personeline verdiği zamla aynı oranda zam alabilmek için verdiği mücadeleyi kazandı.
Temizlikçiler, hizmetliler, yemekhane ve güvenlik elemanlarının tamamı özel bir taşeron şirkete çalışıyorlardı. Şirket, kamuya bağlı personelin aldığı oranda ücret zammı vermeyi reddetmişti.

Taşeron çalışanların aldığı zam, geçen yıl da, ulusal çapta anlaşılan zam oranının altında kalmıştı.
Verdikleri mücadele sonunda üç yıllık bir anlaşma imzalayan taşeron çalışanı kadınlar, artık saat başı 1 Sterlinden daha fazla, tam zamanlı çalışıyorlarsa yılda 2 bin Sterlin ücret alacak. Ayrıca meslektaşlarıyla aynı sosyal hizmet olanaklarına sahip olacak, fazla mesai ve hafta sonları için aynı ödemeleri alacak. Şubat, Mart ve Nisan aylarının ilk üç gününde greve giderek bu kazanımı elde eden işçiler, ücretlerindeki artışın hem taşeron şirket OCS hem de hastane yönetimi tarafından güvence altına alınması için mücadele etti.

UNISON Kuzey Batı Bölge Organizatörü Maria Moss, “Sonunda adil davranıldı. Tüm hastane çalışanları NHS’nin bir parçasıdır ve herbirinin yaptığı işlerin önemi tanınmalıdır. Üyelerimizin adil muamele görmek için eylem yapmak zorunda kalması talihsiz bir durum, ancak hastanedeki meslektaşlarından ve halktan gelen destek sayesinde pes etmediler. NHS’de çalışan diğer uzmanların oturup Kadın Hastanesinde neler olup bittiğini not ettiklerini umuyoruz. Hastane çalışanları ve NHS üzerinden kâr elde eden özel taşeronlara da itiraz edilecek” dedi.

İlgili haberler
İngiltere’de öğretmenler ‘evsiz’

İngiltere’nin Bath ve Londra şehirlerinde yaşayan iki öğretmenin yaşadıkları konut sorununun özeti:...

İngiltere’de hemşireler de hastalar da tehlikeye a...

İngiltere’de hemşirelerin sayısı azaltılıyor ve hemşirelerin de hastaların da sağlığı tehlikeye atıl...

İngiltere’de evde bakım işçilerinden Meclis üyesin...

İngiltere’de evde bakım işçilerinin ücretlerinin düşmesine ve çalışma şartlarının ağırlaşmasına nede...