İngiltere’de evde bakım işçilerinden Meclis üyesine yılbaşı kartı!
İngiltere’de evde bakım işçilerinin ücretlerinin düşmesine ve çalışma şartlarının ağırlaşmasına neden olacak değişikliğine karşı işçilerden kartlı tepki.

İngiltere’nin Birmingham kentinde, evde bakım işçilerinin örgütlendiği Unison sendikası üyesi kadın işçiler, yılbaşının hemen öncesinde belediye meclis üyesi Ian Ward’a “ironik” bir yılbaşı kartı gönderdi. Kartın üstünde Charles Dickens’ın romanlarından tanıdığımız cimriliğiyle ünlü bir karakter olan Ebeneezer Scrooge vardı. Ian Ward, evde bakım işçilerinin ücretlerinin düşmesine ve çalışma şartlarının ağırlaşmasına neden olacak değişikliğin mimarlarından.
Evde bakım işçileri, hastaneden taburcu edilenlere, kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere 6 hafta boyunca destek sağlamak için çalışıyorlar. Ücreti devlet tarafından karşılanan işçilerin çalışma sürelerinin azaltılması demek, ücretlerinin de azaltılacak olması demek. 19 ay önce Unison sendikasında örgütlenen evde bakım işçileri, bu yasal değişiklik ilk gündeme geldiğinde greve gittiler.

Unison’un üst düzey yetkililerinden Mandy Buckley, 16 yıldır evde bakım hizmeti veren bir işçi. Mandy, eğer bu değişiklik gerçekleşirse sadece Birmingham’da 218 bakım işçisinin yaşamını sürdürmekte büyük zorluk yaşayacağını söylüyor: “Haftada dokuz saat kaybedeceğiz ki bu ayda bir buçuk haftalık maaş demek oluyor. Bu da benim ipotek senedimi, gazımı ve elektriğimi ödeyememem, düzgün bir alışveriş yapamamam, oğlumun okul üniformasını alamamam demek. Bu hayatımda çok büyük bir etki yaratacak.”

‘BİZİ CEP HARÇLIĞI İÇİN ÇALIŞIYOR SANIYORLAR’
Evde bakım hizmetini verenlerin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Mandy, evde bakım hizmeti veren işçilerin yaptığı işin meclis tarafından “hor görüldüğünü” söylüyor. “Bizler erkek olsaydık, tam zamanlı çalışma saatlerinden yarı zamanlı saatlere geçmemiz gerektiğini duyar mıydık? Bence cep harçlığı veya eve katkı sunmak için çalıştığımızı düşünüyorlar ama öyle değil. Çocukları olan ve ailesini geçindirmesi gereken işçiler var ve bu stresin insanlar üzerindeki etkisi korkunç! Yüksek ücretli işlerde çalıştığınızda, düşük ücretle çalışan insanların neler yaptıklarını ve nasıl idare ettiklerini bilmiyorsunuz. Bizi yoksulluk sınırının altında ücretlerle çalışmaya zorluyorlar. Sanırım teslim olacağımızı zannediyorlar ancak pes etmiyoruz.”


‘EVİMİ KAYBEDEBİLİRİM’
Geleceğine ilişkin endişesi olan tek evde bakım hizmeti veren işçi Mandy değil. İsmini vermek istemeyen bir işçi, bu durumun onu nasıl bir strese soktuğunu şöyle anlatıyor; “Ben bekar bir ebeveynim. Tek başıma yaşıyorum ve bir ipotek senedim var. Maaşımın yarısını kaybetme ihtimalim olduğu söylendi. Ben de onlara ipotek senedi ödediğimi söyledim. Dolayısıyla böylesi bir durumda evimi kaybedebilirim. Benim 11 yaşında bir kızım var. Stres yüzünden saçlarım dökülmeye başladı ve bunu gerçekten hepimiz hissediyoruz, hepimiz. Ama eğer birbirimize sıkıca tutunursak bu işin üstesinden geleceğimize inanıyorum.”

https://www.birminghammail.co.uk/news/midlands-news/christmas-fears-home-care-workers-15591865

Berivan BALKAY Ekmek ve Gül için çevirmiştir.

İlgili haberler
İngiltere’de hemşireler de hastalar da tehlikeye a...

İngiltere’de hemşirelerin sayısı azaltılıyor ve hemşirelerin de hastaların da sağlığı tehlikeye atıl...

İngiltere’de çocuk bakımı: Çalışmak için üstüne pa...

İngiltere’de çocuk bakımı masrafı emekçi ailelerin ücretlerinin 7 katı.

İngiltere’de binlerce kadın oy hakkı için yürüdü

İngiltere’de kadınların ilk kez oy kullanma hakkı elde etmesinin 100. yıl dönümünde, on binlerce kad...