İngiltere’de hastalara cinsel yönelimleri sorulacak
Birleşik Krallık’ın sağlık hizmetleri otoritesinin yeni kuralları gereği hastalara cinsel yönelimleri sorulacak. Sorunun amacı ise hiçbir hastaya ayrımcılık yapılmamasını sağlamak.

İngiltere, İskoçya ve Galler’in kamusal sağlık hizmetleri otoritesi National Health Service’in (NHS) yeni kuralları gereği 16 yaş ve üzerindeki hastalara cinsel yönelimleri sorulacak.
Yeni düzenleme hakkında yapılan açıklamada hiç kimsenin bu sorulara cevap vermeye zorlanmayacağı, sorunun amacının ise ‘hiçbir hastaya ayrım yapılmamasını sağlamak’ olduğu söylendi. NHS sözcüsü “Bu uygulama ile hastaların aldığı bakım üzerinde hiçbir şey değiştirmeyecek. Eşitlik Kanunu uyarınca tüm sağlık kurumları ve yerel otoriteler hastalara ayrım yapmadan gerekli bakımı sağlamak zorundadır” dedi.

Yeni yönetmelik uyarınca sağlık profesyonelleri hastalara “Aşağıdakilerden seçeneklerden hangisi sizi en doğru şekilde açıklıyor?” sorusu yönlendirilecek. Yanıt seçenekleri ise “heteroseksüel veya straight, gay veya lezbiyen, biseksüel, diğer, emin değil, belirtilmemiş, bilinmiyor” olacak.

İlgili haberler
Strasbourg’da binlerce kişi cinsiyet eşitliği için...

Strasbourg’da düzenlenen 16. LGBTİ Onur Yürüyüşü’nde binlerce LGBTİ birey cinsiyet eşitliği talep et...

Cinsiyetsiz tuvalet mücadelemiz: ‘Neler yaşandı, m...

ODTÜ’de cinsiyetsiz tuvalet isteyen öğrencilerin mücadelesi ve talepleri ‘okulun imajı’na tercih edi...

İngiltere’de hemşireler de hastalar da tehlikeye a...

İngiltere’de hemşirelerin sayısı azaltılıyor ve hemşirelerin de hastaların da sağlığı tehlikeye atıl...