Irak’ta şüpheli kadın ölümleri kayıtlara ‘intihar’ olarak geçiyor
Irak’ta 2020 yılında 276 kadın yaşamına son vermişti. İnsan Hakları Komisyonu eski üyesi Büşra el-Ubeydi de daha önce intihar adı altında yaşanan şüpheli kadın ölümlerine dikkat çekmişti.

Dünyanın birçok ülkesinde intihara sürüklenmeler yaşanırken, bu yerlerden biri olan Irak’ta ise yaşanan intiharlar ülkede ciddi kaygılara neden oluyor. NuJINHA’nın haberine göre, işsizlik, yoksulluk, savaş ve psikolojik sorunlar gerekçe gösterilse de özellikle şüpheli kadın ölümleri de kayıtlara intihar olarak geçiyor.

İLGİLİ KURUMLARA ÇAĞRI

Irak İnsan Hakları Yüksek Komisyonu Kerkük Şubesi Yetkilisi Secad Cuma, yaşanan intihara sürüklenmelere ilişkin daha önce verdiği demeçte şunları belirtmişti: “İntihar vakalarını bitirmek için faaliyetler yürüttük ve çalışmalarımız neticesinde intihara sürükleyici birçok faktörün olduğunu tespit ettik. Ama bu sebeplerden 3 tanesi esas olarak önümüze çıktı. Bunlar; ailelerin ekonomik durumları ve işsizlik, aile içi şiddet ve psikolojik bunalımlar. Bütün bu sebepleri azaltmak veya ortadan kaldırmak için hükümet ve ilgili kurumlara çağrılar yaparak birlikte çalışmayı ve intihar vakalarını bitirmeyi teklif ettik.”

KAPSAMLI İNCELEMEYE ENGEL

İntiharlara dair haber ajanslarına değerlendirmelerde bulunan Sosyoloji Profesörü Ala Saffar da intihara sürüklenmelerin oranlarının gerekçeleri ve bazen oluşturulan soruşturma komiteleri hakkındaki raporların çoğu durumda yetersiz veya belirsiz olduğunu vurguladı. Ala, “Kadınların asılarak veya yakılarak öldürülmesi, özellikle de aşiretlerde belirsizliğin hâkim olduğu önemli bir konu. Defnedilmesi için cesedin mümkün olan en kısa sürede teslim edilmesi yönünde sağlık ve güvenlik yetkililerine yapılan baskı ise bu vakalar üzerinde genellikle kapsamlı bir inceleme yapılmasını engelliyor” sözlerini kullanmıştı.

‘BAZI VAKALAR GİZLİ TUTULDU’

İnsan Hakları Komisyonu eski üyesi ve kadın aktivisti Büşra el-Ubeydi de özellikle çocuklarda intihara sürüklenmelerin en önemli nedeninin aile içi şiddet ve sosyal baskılar olduğunu, aynı zamanda “intihar” adı altında gerçekleşen kadın katliamlarına dikkat çekti. Büşra, “Kasım ayında bilhassa kız çocukları arasındaki intihar oranları oldukça yüksekti. Bazı vakalar gizli tutuldu ve intiharların tamamına dair istatistikler yok. Bu nedenle bazı cinayetler intihar olarak gösterildi” diyerek, intihar adı altında yaşanan şüpheli ölümlere dikkat çekmişti.

4 YILDA 2 BİN 197 İNTİHAR VAKASI YAŞANDI
Irak’ta 2020 yılında 662, 2019 yılında 594, 2018 yılında 519 ve 2017 yılında ise 422 intihar vakası tespit edildi. Buna göre 2020 yılında intihar vakalarının 386’sı erkeklerden oluşurken, 276’sı ise kadınlardan oluşuyor.

Haber-Fotoğraf: Jinnews


İlgili haberler
AKP döneminde 777 kız çocuğu intihar etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, AKP döneminde 15 yaşından küçük 777 kız çocuğunun i...

Şüpheli ölümlere ‘intihar’ etiketi yeni kadın cina...

Pandemiyle birlikte şüpheli kadın ölümlerindeki artış dikkat çekecek boyuta ulaştı. Pek çoğu cinayet...

‘İntihar etti’ denilen Selma’nın arkadaşları: İnti...

Buca’daki evinin balkonundan düşerek hayatını kaybeden Selma E.’nin arkadaşları, olayın intihar deği...

Bölge’de şiddet, istismar, tecavüz, kadın intiharl...

İhraç edilen Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Gülizar İpek Bölge’de şid...

Hükümet kadın intiharlarını sormayı ‘kötü niyetli’...

Nevşehir’de pandemi döneminde 37 kadın yaşamına son vermeye çalıştı; son bir yılda Van’da 7 şüpheli...

İran: ‘Namus’ gerekçesiyle cinayetler ve kadın int...

İran’da 14 yaşındaki kız çocuğunun babası tarafından ‘namus’ gerekçesiyle öldürülmesi ve son 4 ayda...