İran 16 yaşından küçük kızların evliliğini yasaklamaya hazırlanıyor
İran parlamentosu Kadın Grubu, çocuk evliliklerini sona erdirmek amacıyla 16 yaş altı kız çocuklarının evliliğini yasaklayan yasa tasarısı hazırladı.

İran’da çocuk yaşta evlilikler tartışmasını sona erdirmek için 16 yaşından küçük kız çocuklarının evliliğini yasaklayan yasa tasarısı hazırlandı.

İran parlamentosu Kadın Grubu Üyesi Tayyibe Siyavuşi, yerel basına yaptığı açıklamada çocuk yaşta evlendirilen kızlar konusunu çözmek için hazırladıkları yasa tasarısını önümüzdeki hafta meclis gündemine getireceklerini ifade etti.

Yürürlükteki medeni kanuna göre evlilik yaşının kızlarda 13, erkeklerde ise 15 olduğunu vurgulayan Siyavuşi, velilerin rızası ve mahkemelerin onayının alınması durumunda ‘13 yaşından küçük kızların evliliğinin önünde de herhangi bir yasal engelin bulunmadığına’ dikkati çekti.

Konuyu ülkedeki dini mercilerle de tartıştıklarını aktaran Siyavuşi, Ayetullah Mekarim Şirazi’nin de yasa tasarısını destekleyen fetva verdiğini ve düzenlemenin Kum’daki İslami Tahkikat Kurumu’nun yardımıyla hazırlandığını bildirdi.

Bu arada parlamentodaki Kadın Grubu Üyesi Pervane Mafi de bu düzenlemeyle çocuk yaşta evlilikler sorununu kontrol altına almayı hedeflediklerini ve ‘çocuk yaşta evliliğin ülkede ciddi toplumsal zararlara yol açtığını’ dile getirdi.

Kaynak: Sputnik


İlgili haberler
New York’ta çocuk yaşta evlilikleri durdurmaya bir...

ABD’de hala 27 eyalette, eğer mahkeme izin verirse yaş sınırı belirlenmeden çocuk evliliklere izin v...

Çocuk yaşta evlendirmelere karşı platform kuruluyo...

Çocuk yaşta zorla evlendirmelerin önüne geçmek ve duyarlılığı artırmak için 13 yıldır kız çocukların...

Hindistan’da evlilik dahi olsa çocukla cinsel iliş...

Dünyada erken evlendirilen kız çocukları en çok Hindistan’da bulunuyor. Hindistan’da kız çocuklarını...