İran’da 4 çocuk kimyasal saldırı sonucu hayatını kaybetti | Kadınlar saldırılara karşı alanlara çıktı
İran’da kız çocuklarının okuduğu okullara yönelik zehirli gaz saldırılarında 4 çocuk hayatını kaybetti. Saldırılara karşı alanlara çıkan kadınlar, “Jin, jiyan, azadî" sloganıyla rejimi protesto etti.

İran’da kız çocuklarının eğitim gördüğü okullara kimyasal gaz atılmaya devam ediyor. 30 Kasım’dan bu yana İran kentlerinde özellikle kız öğrencilerin eğitim gördüğü okullara yönelik başlayan ve 33 kentte gerçekleşen kimyasal gaz saldırısında birçok öğrenci zehirlendi.

4 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Saldırıları henüz kimin gerçekleştirdiği ve kullanılan kimyasallara dair net bir bilgi edinilemezken, saldırılarda en az bin öğrencinin zehirlendiği belirtiliyor. Son olarak edilen bilgilere göre, kimyasal saldırı sonucu Karin Alamdari isimli çocuk ile birlikte toplam 4 çocuk hayatını kaybetti.

KADINLAR ALANLARA ÇIKTI

İran’da kız çocuklarının eğitim gördüğü okullara yönelik gerçekleşen kimyasal gaz saldırıları üzerine kadınlar pnotesto eylemi yaptı. Saldırılara karşı Üniversite Öğretmenleri Meclisi’nin yaptığı çağrı üzerine kadınlar alanlara çıktı. Birçok noktada bir araya gelen kadınlara erkeklerde destek verdi.

Kürdistan eyaletindeki Senendec kentinde, birçok kişi Eğitim Bakanlığı önünde bir araya gelerek kız çocuklarına yönelik kimyasal saldırıları protesto etti. Kitlenin kalabalıklaşması ve “jin, jiyan, azadî” sloganının atılması ardından rejim güçleri göz yaşartıcı gazla saldırdı. Grup, sloganlar eşliğinde dağıldığı ara sokaklarda eylemini sürdürdü. Ülkenin birçok noktasında da alanlara çıkan kadınlar ve onlara destek verenler, saldırıları ve rejimi protesto etti.

Fotoğraf: Sarkhat

İlgili haberler
İran’da liseli kız öğrencilerin zehirlenmesi devam...

İran’da bu sabah Tahran Yarcani kız lisesinde öğrencilerin zehirlenmesinin ardından veliler okulun ö...

İranlı Ressam Termeh Yaghoubi GGM’den serbest bıra...

‘Müvekkilimiz Arezou Yaghoubi, gözetim kararına yaptığımız ikinci itiraz sonucunda bugün serbest bır...

İran'da 3 kadın gazeteci daha gözaltına alındı

İran'da kadın gazeteciler Melika Haşimi, Saide Şefii ve Mehrnuş Zarii'nin gözaltına alındıktan sonra...