İran’da fabrika işçisi kadınlar ayakta!
İran’ın Şuş iline bağlı Yeditepe Şeker Kamışı Fabrikasındaki kadın işçiler yoksulluğa, yolsuzluğa, medeni ve sosyal özgürlüğün kısıtlanmasına karşı eylem başlattı.

Kadınların da çalıştığı Yeditepe Şeker Kamışı Fabrikası 2016 yılından itibaren özelleştirilmişti. O günden bugüne özelleştirmeye karşı tepkili olan kadın işçiler süreç boyunca çeşitli eylemler ve grevler yapmıştı. 2017’nin aralık ayından itibaren İran’da yoksulluk, yolsuzluk, medeni ve sosyal özgürlüğün olmaması, kadınların yaşamının kısıtlı olması ve yasal haklarının olmaması nedeni ile başlayan eylemler Yeditepe’yi de etkiledi. Kadın işçilerin de katıldığı eylemlere, işçilerin eşleri ve çocukları da katıldı.


Bu eylemler temel talepleri ise, ödenmeyen ücretlerin ödenmesi, fabrikanın tekrardan kamu fabrikası olması, işten çıkarmaların son bulması...


Fabrikada yaklaşık 6 bin işçinin ücretlerinin 5 aydır ödenmediği belirtilirken eylemlerde kadınlar aktif rol oynuyor. Kadın işçiler artık yoksulluğun canlarına tak ettiğini söylerken, öte yandan eylemi izleyen gazetecilerinde gözaltına alındığı ve nerede tutulduğunun kamuoyu tarafından bilinmediği belirtildi.

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: İranlı kadınlardan

Kadınların ‘eşitlik’ talepleri şiirlere, şarkılara, öykülere konu olurken bu mücadele de varolduklar...

İran’da kadınların öfkesi örgütlü güce dönüşüyor

İran’da ekonomik temelli ayaklanmaların ülke geneline yayılması, binlerce kişinin sokaklara dökülmes...

İranlı kadın hakları savunucusu Nesrin Sutude açlı...

İranlı kadın hakları savunucusu Avukat Nesrin Sutude, cezaevinde açlık grevine başladığını duyurdu.