İran’da liseli kız öğrencilerin zehirlenmesi devam ediyor: 800'den fazla öğrenci zehirlendi
İran’da bu sabah Tahran Yarcani kız lisesinde öğrencilerin zehirlenmesinin ardından veliler okulun önüne toplandı.

İran’daki okullarda, kız öğrencilere yönelik gözaltı, darp, okuldan uzaklaştırmalar sürerken 16 ilde şimdiye kadar 800'den fazla öğrenci zehirli gaz sebebiyle zehirlendi.

Bu sabah Tahran’da Yarcani kız lisesinde öğrencilerin zehirlenmesinin ardından, veliler okulun önünde toplandı. Tahran’ın yanı sıra bu sabah Erdebil ilinde bulunan Baharan kız lisesinde öğrenciler gaz zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

28 Şubat’ta Tahran'daki Hayyam Pardis kız lisesinde onlarca öğrenci zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Ayrıca 28 Şubat akşam saatlerinde Borucerd Üniversitesi kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler de zehirli gaz sebebiyle hastaneye kaldırıldı.

'GARİP KOKULU BİR GAZ ZEHİRLİYOR'

Liseli ve üniversiteli öğrenciler, zehirlenme belirtileri ortaya çıkmadan önce havada garip bir koku aldıklarını bildirdiler.

Yaklaşık üç aydır farklı şehirlerdeki okullarda düzenlenen çok sayıda zehirlenme vakasının ardından 28 Şubat’ta İran Meclis’i acil durum toplantısı düzenleyerek öğrencilerin zehirlenme nedeninin N2 (Azot) gazı olduğunu açıkladı. İran rejimi başta zehirlenme vakalarını inkâr etse de yerel basında çıkan haberlerde 30’u aşkın okulda gerçekleşen zehirlenme vakaları kasıtlı saldırılar olarak ifade edildi.

Zehirlenme vakalarının ardından İran rejimi üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesine karar verdi. 28 Şubat akşam saatlerinde Çamran yurdunda kalan kadın öğrenciler bu kararı protesto etti.


İlgili haberler
İranlı Ressam Termeh Yaghoubi GGM’den serbest bıra...

‘Müvekkilimiz Arezou Yaghoubi, gözetim kararına yaptığımız ikinci itiraz sonucunda bugün serbest bır...

İranlı kadınlar: ‘Kalbimiz Hoy, Türkiye ve Suriye’...

İran'ın Zahedan ilinde bugün halk yine sokaktaydı. Kadınlar taşıdıkları dövizler ile Türkiye, Suriye...

İran'da 3 kadın gazeteci daha gözaltına alındı

İran'da kadın gazeteciler Melika Haşimi, Saide Şefii ve Mehrnuş Zarii'nin gözaltına alındıktan sonra...