İran'da Mahsa Jîna Amini'nin mezarına saldırı
İran'da ahlak polisi tarafından gözaltına alınan ve gözaltında katledilmesiyle protestoların başladığı Mahsa Amini'nin mezarı ikinci kez saldırıya uğradı

İran'da başörtüsünü düzgün bağlamadığı bahanesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra katledilen Mahsa Amini'nin İran'ın Kürdistan eyaletinin Sakkız kentinde bulunan mezarı son aylarda ikinci kez saldırıya uğradı. Saldırıyı Mahsa Amini'nin abisi Aşkan Amini sosyal medya hesabından duyurdu.

Gazete Duvar'ın haberine göre Mahsa Amini'nin mezar taşının üzerindeki camın kırıldığını açıklayan Aşkan Amini, Sakkız'daki Ayiçi mezarlığında bulunan mezarının fotoğrafını paylaşarak, "Mezar taşının camı bile onları rahatsız ediyor" diye yazdı. Ağabey Amini, "Kaç kere kırarlarsa kırsınlar, tamir ettireceğiz. Görelim ilk kim yorulacak" ifadelerini kullandı.

'YETKİLİLER KORUYUCU BİR SAÇAK YAPILMASINI ENGELLEDİ'

BBC'nin aktardığına göre, gözaltına alındıktan üç gün sonra, 16 Eylül 2022'de öldürülen Mahsa Amini'nin mezarı son aylarda bir kez daha benzer bir saldırıya maruz kalırken, ailenin avukatı Saleh Nirbakht, sesli bir mesaj paylaşarak mezarın 'geçmişte bu tür tatsız eylemleriyle tanınan' kişilerce tahrip edildiğini söyledi.

Avukatın açıklamasına göre, Mahsa Amini'nin babası da yetkililerin yerel bir kaynakçıyı tehdit ettiğini ve bu şekilde mezarın üzerine koruyucu bir saçak takılmasının engellediğini belirtti. 

İlgili haberler
İranlı kadınlardan mektup var: Bu büyük mücadele i...

İran'da mücadele devam ederken İranlı Sinemacı Somayeh Mirşamsi, İran'dan öğretmen ve öğrenci kadınl...

Mahsa Amini İran'da ahlak polisi tarafından öldürü...

İran’da ahlak polisi tarafından saldırıya uğrayan Mahsa Amini hayatını kaybetti. Detayları olayın ol...

İran’da Mahsa Amini için protestolar sürüyor: Bu d...

İran’da ahlak polisinin öldürdüğü Mahsa Amini için protestolar birçok kentte devam ediyor. Bağımsız...