İskoçya’da 34 yaşındaki Ugandalı sığınmacı çocuğunun yanında ölü bulundu
İskoçya’da 34 yaşındaki sığınmacı Mercy Baguma, açlıktan ölmek üzere olan bir yaşındaki çocuğunun yanında ölü bulundu.

Ugandalı Baguma’nın cesedi, 22 Ağustos Cumartesi günü, oğlunun ağlama seslerinin duyulması üzerine yapılan aramayla Glasgow’da bir apartman dairesinde bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. 

Emniyet sözcüsü Baguma’nın ölüm sebebinin ‘anlaşılamadığını’ ama ‘şüpheli bir olay’ olarak incelenmediğini belirtti.

Mültecilerin konaklamaları için yardım kampanyaları düzenleyen Positive Action in Housing adlı vakıf, Baguma’nın sığınma başvurusunda bulunduğunu ve ‘sefalet’ içinde yaşadığını söyledi.

Vakıf, Baguma’nın Britanya’da çalışma izni sona erdikten sonra işsiz kaldığını ifade etti.

Vakfın müdürü Robina Qureshi, bir yaşındaki oğlunun, cesedin yanında ağlarken bulunduğunu ve çocuğun “günlerce aç kaldığı için zayıf düştüğünü” söyledi.

Hastaneye kaldırılan çocuk 24 Ağustos’ta taburcu oldu ve babasının yanına verildi.

Vakıf, birkaç hafta önce kendilerine başvuran Baguma’nın çocuğuna, kendisine bakmaya yetecek kadar parası olmadığını söylediğini aktardı.

Bir diğer yardım kuruluşu African Challenge da sosyal medyada yayınladıkları videoyla vakıf gönüllülerinin haziran ayı başında Baguma’ya gıda yardımı yaptıklarını duyurdu ve taziye mesajı yayımladı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü de “Bu trajik bir durum, Baguma’nın ailesine başsağlığı diliyorum” dedi.

Bakanlık açıklamasında “İçişleri Bakanlığı sığınma sistemine dahil olan herkesin refahını çok ciddiye alıyor, Baguma’nın durumuyla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatacağız” dendi.

‘NEDEN SIĞINMACILARA SAHİP ÇIKMAK GÖNÜLLÜLERE KALIYOR?’

Baguma ile iletişimleri 18 Ağustos Salı günü kesilen arkadaşları ve akrabaları durumdan şüphelenip kaygılanmaya başlamıştı.

Yardım kuruluşu müdürü Qureshi yaşananlarla ilgili şunları söyledi:

“Neden anneler ve bebekler bu şehirde aç bırakılıyor, nedeni işlerin yoluna koyulması vakıflara ve gönüllülere bırakılıyor?

“Oturum hakkının süresinin dolduğunu söyleyen bir kağıt parçasıyla, çalışmanıza engel olan, masraflarını karşılamanıza engel olan bu zalim sistem nedeniyle işini kaybetmeye mecbur bırakılmasaydı bu anne hâlâ hayatta olur muydu? Eminim Mercy’nin oğlu yeterince büyüdüğünde bu soruyu sormak isteyecektir.”

İSKOÇ ÖZERK YÖNETİMİ’NDEN LONDRA’YA ELEŞTİRİ

İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon, İskoç Parlamentosunda yaptığı açıklamada Birleşik Krallık’ın sığınmacı sisteminin ‘bozuk’ olduğunu söyledi ve devletin mültecilerle ilgili politikasında bütünlüklü bir reform yapılması çağrısı yaptı.

Glasgow, İskoçya’da sığınmacıların bulunduğu tek şehir ama yerel yönetimlerin sığınmacılar üzerinde kontrolü yok, kararlar merkezi Birleşik Krallık hükümeti tarafından alınıyor.

Sturgeon, “Ülke genelindeki çoğu kişi gibi ben de çok üzgünüm ama aynı zamanda Mercy Baguma’nın ölümünden dolayı gerçekten çok öfkeliyim (...) Ama hepimiz şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, yaşanan trajediden önce de bunu biliyorduk. Britanya’nın sığınmacı sistemi çökmüş. İnsanlık dışı ve değişmesi gerekiyor” diye konuştu.

İskoç Parlamentosundaki haftalık oturumda İskoçya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Alison Johnstone da “Bu korkunç trajedi, Mercy’yi sefalete sürükleyen Britanya hükümetinin sığınmacı politikasının doğrudan bir sonucudur” dedi.

Yardım kuruluşu Positive Action in Housing, Baguma’nın ölümünün Glasgow’daki mülteci toplumunun dört aydan kısa süre içinde yaşadığı en büyük trajedilerden biri olduğunu söyledi.

Kaynak: BBC Türkçe


İlgili haberler
GÜNÜN MESAJI: Türkiyeli, göçmen, mülteci, sığınmac...

Türkiyeli ve Türkiye'de yaşayan Mülteci ve Göçmen kadınların her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı b...

Sığınmacılarla çalışan eski bir mülteci, Haneen Ab...

‘Belki biraz klişe olacak ama benim için en önemli şey onlar için bir farklılık yaratmak. İnsanlar h...

Almanya’daki sığınmacı ve göçmen kadınlar: Bunu ya...

DaMigra yıllık konferansını göçmen ve sığınmacı kadınların çalışma yaşamına katılımı üzerine gerçekl...