İspanya Futbol Federasyonu kadınların boykotunu bitirmeye çalışıyor
FİFA Kadınlar Dünya Kupası madalya töreni sırasında skandal yaratan Luis Rubiales'i protesto eden ve talepleri gerçekleşmediği sürece maçlara çıkmayacağını belirten oyuncular, milli takıma çağrıldı.

20 Ağustos’ta Sidney’de oynanan FİFA Kadınlar Dünya Kupası final maçı sonrası İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales’in madalya töreni sırasında İspanya milli takım oyuncusu Jennifer Hermoso’ yu dudağından öpmesi üzerine İspanya Kadın Milli Takım oyuncuları talepleri karşılanmadığı sürece milli maçlara çıkmayacaklarını duyurmuştu. 

Gazete Diken’in haberine göre, maça çıkmayacağını duyuran 39 sporcudan 20’si milli takım aday kadrosuna çağrıldı. Jennifer Hermoso ise kadroya dahil edilmedi. Buna dair açıklama yapan teknik direktör Tome, “Onu korumanın en iyi yolu kadroya almamaktı.” dedi.

BOYKOT DEVAM EDERSE YAPTIRIM UYGULANACAK

Oyuncular madalya töreni sırasında gerçekleşen olaya dair yayınladıkları bildiride “Kadın futbolunun organizasyon şemasının yeniden yapılandırılması, başkanlık ve genel sekreterin yeniden yapılandırılması, RFEF başkanının istifası, iletişim ve pazarlama alanının yeniden yapılandırılması ve dürüstlük yönetiminin yeniden yapılandırılması”nı istemişti ve bu talepler karşılanana kadar milli maçlara çıkmayacağını belirtmişti. Şimdiye kadar oyuncuların taleplerinden yalnızca Luis Rubiales’in istifası gerçekleşti. 

Oyuncular yarın başlayacak milli takım kampına katılım göstermezse RFEF’in disiplin yönetmeliğince, beş yıla kadar lisans iptali ve/veya 30 bin 51 avroya kadar para cezası ile karşı karşıya kalacak.

Fotoğraf: Anders Henrikson/Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

İlgili haberler
İspanya’da kadın futbolcular greve çıkıyor

İspanya Kadınlar 1. Futbol Ligi’ndeki toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine gre...

İspanya Milli Kadın Futbol Takımı: Rubiales istifa...

Dünya Kupası'nı kazanan İspanya Kadın Milli Takımı oyuncuları, Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubia...

KADIN FUTBOLCULAR İSYANDA: Bu, kadınların bedenler...

ABD’den Suudi Arabistan’a, İspanya’dan İran’a, Latin Amerika’dan Türkiye’ye dünyanın dört bir yanınd...