İstismara uğramasınlar diye kız çocukların memelerini ütülüyorlar
Kamerun’da anneler ‘erkekler tarafından daha az arzu edilir hale’ gelsin diye kız çocuklarının memelerini ütülüyor.

Birçok çocuk için doğum günü demek kutlama zamanı anlamına gelir. Fakat bu, 10 yaşını doldurduğunda Mirabel için böyle olmadı. Nijerya’da yaşayan Kamerunlu mülteci Mirabel için 10 yaşını bitirmek günlük bir işkenceye; memelerinin annesi tarafından sıcak taşlarla ütülenmesine başlanması anlamına geldi.

Her sabah, Nijerya’nın güneydoğusundaki Ogoja bölgesindeki mülteci topluluğundan bir komşu bacaklarını sıkıca tutarken annesi, ateşten aldığı sıcak havanı kızının göğsüne bastırarak memelerini düzleştirmeye çalışıyor. Bu böyle aylarca hatta yıllarca sürebiliyor ve gerçekten de genç kızların memelerinin gelişmesini durduruyor ya da düzleşmesini sağlıyor.

“Göğüslerime gerçek ateş koyuyorlarmış gibi hissettiriyor” diyor Mirabel: “İlk günden beri acı içindeyim.”

El Cezire’nin haberine göre, Kamerunlu annelerin kız çocuklarına yaptıkları bu işkencenin gerekçesi onları erkeklerin cinsel şiddetinden ve istismarından korumak. Erkek şiddetinin gerekçesini “kadının görünüşü”ne indirgeyen bu bakış açısıyla, bir şiddet türüne başka tür bir şiddet uygulayarak engel olmaya çalışıyorlar.

Habere göre, Mirabel’in annesi Angela da kızını “erkekler tarafından daha az arzu edilir hale” getirmek istiyor. Angela, “Çevresindeki oğlanların hedefi haline gelmesini istemiyorum. Buradaki birçok oğlan küçük kızların peşinde” diyor.

Daha önce de birçok defa haber olmuş bu “uygulama”nın kökeni belirsiz. Fakat Cinsiyetin Güçlendirilmesi ve Geliştirilmesi (GeED) kuruluşunun araştırmasına göre, Kamerunlu kadınların dörtte biri “meme ütüleme”ye maruz kalıyor ve bu işlemin yüzde 60’ı bizzat çocukların anneleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Birleşmiş Milletler, meme ütülemesini toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle bağlantılı “en az bildirilen” suçlardan biri olarak tanımlıyor. Dünya genelinde 3.8 milyon kadını etkilediği tahmin ediliyor.

Bu mülteci kampındaki birçok diğer mülteci gibi Mirabel ve Angela da Kamerun’nun güneybatı kasabası Akwaya’dan Nijerya’ya, hükümet güçleriyle Fransızca konuşan toplum tarafından marjinalize edildiklerinden şikayetçi; İngilizce konuşan bağımsızlık yanlılarının savaşı nedeniyle göçmüşler. Çatışma, 500 bin kişinin yerinden edilmesiyle sonuçlanmış.

Kamerunlu bir başka mülteci kız çocuğu olan 17 yaşındaki Queen, “Bu günlerde, seks talep eden bir erkekle karşılaşmadan evden dışarıya adım atamazsın. Hiçbir kız burada güvende değil” diyor. El Cezire’ye konuşan en az 12 kız çocuğu cinsel saldırıya maruz kaldıklarını söylüyorlar.

Mağdur kadın ve kız çocuklarına danışmanlık yapan Gambo ise “Bu uygulamaya maruz kalan kızlar, meme kanseri, kistler ve emzirememe; fiziksel ve psikolojik izlerden bahsetmeme gibi riskler taşıyor” diyor: “Ailelerin bu istismara bir son vermelerinin zamanı geldi.”

İlgili haberler
GÜNÜN KAVRAMI: Tabu nedir?

‘Tabu’ nedir, nerden gelmiştir? Ve bu kör olasıcı, yıkılası tabular nerden çıkmıştır?

GÜNÜN BİLGİSİ: Beden ve hazzı sakatlayan ‘kadın sü...

Çoğu ülkede değişik formlarda uygulanan kadın sünneti, genel olarak 4-8 yaş aralığında yapılıyor.

GÜNÜN BİLGİSİ: Kız çocuklarının ‘kutsallıkları’ re...

Nepal'de Hindu ve Budistlerin yaşayan tanrıçası Kumari, 2 ila 5 yaş arasındaki kız çocuklarından seç...