İsveç’te kadın sığınma evlerinde özelleştirme krizi
Sığınmacıların sırtından kâr eden özel şirketler şimdi de şiddet gören kadın ve çocukların haklarına göz dikti.

İsveç’te 100 kadın kuruluşunun çatı örgütü ROKS (İsveç Kadın ve Genç Kızlar Yardım Kuruluşları Federasyonu) özelleştirmeden dolayı kadın sığıma evlerinde kriz yaşandığını ve pek çoğunun kapanma riski ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

SIĞINMA EVİNDE KEMER SIKMA POLİTİKASI!
ROKS Başkanı Jenny Westerstrand, ETC gazetesinde yayınlanan çağrısında 40 yıldan beri şiddete uğrayan kadın ve çocuklara yardım eden sığınma evlerine gelen kadın ve çocukların sayısında ciddi azalma olduğunu belirtti.
Kadın sığınma evlerine yapılan başvuruların şiddete maruz kalan kadınların sayılarındaki azalmalardan değil belediyelerin kemer sıkma politikasından kaynaklandığının altını çizen Westerstrand, belediyelerin politikasını şu ifadelerle eleştirdi: “Pek çok kadın sığınma evi önemli çalışmalarını durdurma riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Daha kötüsü bu ihtiyacın sona ermesinden kaynaklanmıyor. Amacımız hiç kimsenin kadın sığınma evlerine ihtiyaç duymaması. Durum böyle olsaydı olanları sevinçle karşılardık. Belediyeler şiddete uğrayan kadınların sığınmaları için başka alternatiflere baş vuruyor. Bunlardan biri pansiyonlar. Tasarruf etmek için kadın ve çocuklar destekten yoksun olarak buralara yerleştiriliyor.”

ŞİRKETLER KADINA ŞİDDETTEN KÂR ETMEK İSTİYOR
Sığınmacıların sırtından kâr eden özel şirketlerin şimdi de şiddet gören kadın ve çocuklara yönelmelerine de tepki gösteren Westerstrand, “40 yıl önce kadınlar, ilk kadın evlerini kurmaya başladıklarında özel şirketlerin erkek şiddettinden kaçan kadın ve çocuklardan para kazanacağını kim düşünebilirdi?” dedi.
Wetterstrand, özel şirketlerin şiddete uğrayan kadınlar üzerinden para kazanmalarının kabul edilemeyeceğini belirterek “Gelişmeleri şiddete uğrayan kadın ve çocuklara eşi ve benzeri bulunmayan bir ihanet olarak görüyoruz. Kadınların yaşamlarını devam ettirebilmek için çalışmalarımızdan aldıkları güç oldukça önemli. Para ile ölçülemez. Bize başvuran kadınları 40 yıllık kadın evleri çalışmalarının verdiği deneyimlerle karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

ŞİRKETLERE AİT KONUTLARA YERLEŞTİRİLİYORLAR
Değişik belediyelerdeki Sosyal Hizmet Bürolarının tasarruf etmek için şiddete uğrayan kadın ve çocukları hiç bir deneyimi olmayan şirketlere ait konutlara yerleştirmelerine son vermelerini isteyen Westerstrand, belediyelerden özel şirketlerle yaptıkları anlaşmayı iptal etmelerini talep etti.

İlgili haberler
‘İki seçenek var; ya şiddet göreceksin ya dört duv...

Kadınları koca dayağına razı eden, eve döndürmeyi hedefleyen ataerkil bakış, siyasal iktidar ve büro...

Sığınmaevleri kadınları işte böyle güçlendirebilir...

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Gönüllüleri Aslı Elif Sakallı ve Avukat Perihan Meşeli sığınmaevlerini...

GÜNÜN ADALETSİZLİĞİ: Sığınmaevindeki kadınlar oy k...

Kadınları şiddetten koruyabilmek önemli bir dayanak olan sığınmaevlerinde kadınlara oy kullandırmama...