İsveç’te kadına şiddete ‘şeriat’ beraati
İsveç’te Solna İlk Mahkemesi, eşini dövmekten yargılanan bir erkeği iyi bir aileden geldiği ve şikayetçi kadın ‘ifade verirken ağlamadığı için güvenilir olmadığı’ gerekçesiyle beraat ettirdi.

Irak doğumlu Marjam Jassem, 2015 yılında eşini kendisine şiddet uygulamakla suçlayarak polise bildirdi. Şikayet dilekçesinde eşinin şaçlarını yolduğunu, tokat attığını ve yüzüne ayakkabıyla vurduğunu söyledi.
Ancak İlk Mahkeme, şiddet uygulayan erkeğin beraatını kararlaştırdı. Kararın gerekçesinde erkeğin kadının tersine iyi bir aileden gelmesinin beraat kararın alınmasında etkili olduğu belirtildi.

İFADE VERİRKEN AĞLAMADIĞI İÇİN KADIN İNANDIRICI BULUNMADI!

Mahkeme, kadının ifade verirken ağlaması gerektiği ancak bunu yapmadığı için anlattıklarının inandırıcı olmadığı sonucuna varıyor. Ayrıca Jassem'in Şeriat yasalarına göre evlendiği belirtilerek eşinin ailesine durumu bildirmesi ve sorunun aile içinde tartışması gerekirken kadının doğrudan polise şikayet etmesinin kadının güvenirliğini azalttığı belirtiliyor.

Kadının vücudundaki darp izlerinin de kadın tarafından kocasını suçlamak amacıyla yapılmış olabileceği öne sürülüyor. Ayrıca kadınların korunaklı ev veya bir daire temin edebilmek için haksız yere eşlerini dayak ve tehdit etmekle suçlamalarının da olağandışı olmadığı öne sürülüyor.

Yargıç ve mahkemenin bir üyesi şüphelinin cezalandırılmasını isterken iki mahkeme üyesi beraat etmesini istedi. Böylesi durumlarda sanığa en alt ceza veriliyor, yani beraat ettiriliyor.

Savcı Josefine Dahlqvist, kararın kendisini çok şaşırttığını ve bozulması için hemen Üst Mahkeme'ye itiraz ettiğini söyledi.

"ŞERİAT YASALARI GEÇERLİ OLMALI" TARTIŞMASI

Şüphelinin beraat etmesi için oy kullanan mahkeme üyelerin her ikisi de Merkez Partisi'ni temsilen mahkemede yer alıyor. Ebtisam Aldebe 2014 yılında yapılan seçimlerde milletvekili adayı olduğunda İsveç yasalarının ülkedeki Müslümanlara göre uyarlanmasını istedi ve bazı durumlarda Şeriat Yasalarının geçerli olması gerektiğini savundu.

Aynı zamanda Solna Belediyesi Sosyal İşler Kurulu'nun üyesi olan Aldabe, mahkeme kararından sonra “Yorum yok. Üst Mahkeme'nin kararını bekleyelim” dedi. Aftonbladet gazetesine de “Bu davada yasaları uyguladım. İsveç yasalarını. Asla başka yasalara göre karar vermedim” açıklamasını yaptı.

Merkez Partisi Solna Şubesi, skandal kararın medyaya yansımasından sonra partinin Aldabe'ye güvenini yitirdiğini ve mahkemedeki görevinden istifa etmesini istedi. Şüphelinin beraat etmesi için oy kullanan Merkez Partisi'nin diğer üyesi Hasan Fransson meydadaki eleştirilerden sonra görevinden istifa ettiğini açıkladı.

PARTİDEN İHRAÇ EDİLDİLER

Merkez Partisi lideri Annie Lööf, twitter hesabından “Solna'da korkunç bir karar. Bir hukuk devletinde yeri olmayan muhakame ve değerlendirmeler. Böylesi değer yargılarının partimizde yeri yok. Merkez Partisi'nin politikası tüm insanların anynı değerde ve yasa karşısında eşit olması üzerine inşa edilmiştir” açıklamasını yaptı.

Merkez Partisi bu açıklamanın ardından kararın altında imzası bulunan Ebtisam Aldebe ve Hasan Fransson'u partiden ihraç ettiğini açıkladı.


İlgili haberler
Müftülere resmi nikâh yetkisi... Bu daha başlangıç...

Müftülüklere resmi nikâh yetkisi medeni haklar açısından yapılacak bütüncül değişikliklerin önemli b...

‘Beni şeriat mahkemesi yargılasın’ diyen tacizci ö...

Öğrencine cinsel tacizde bulunan, kız çocuğunun babasına şeriat mahkemesinin kendisini yargılaması i...

Avrupa’da 8 Mart çağrıları

Fransa, Almanya, İngiltere... 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe Avrupa’dan mücadele çağrısı yapılı...