İsveç’teki Vietnamlı kadın misafir işçiler patronların tuzağında
Çoğunluğu kadın yüzlerce Vietnamlı misafir kadın işçi, çalışmak için geldikleri İsveç’te işverenlerin tuzağına düşüyor ve bazıları borçlu olarak ülkelerine geri dönmek zorunda kalıyor.

Ticaret, büro ve butik çalışanlarını örgütleyen Handels Federasyonu Başkanı Susaana Gideonsson, İsveç’teki Expressen gazetesinde yayımlanan makalesinde Vietnamlı misafir işçilerin yaşadıkları sömürüyü gündeme getirdi.

İsveç’te sağ partilerin oluşturduğu koalisyon hükümeti, 2008 yılında muhalefetteki Çevre Partisi Yeşiller’in desteğiyle işverenlerin İsveç dışından işçi getirilmelerini serbest bıraktı. Sendikaların misafir işçilerin çalışma koşulları ve ücretlerine müdahale etmelerini engelleyen düzenlemeler yaptı. Para kazanabilmek umuduyla İsveç’e gelen misafir işçilerin çoğu kadın ve işçiler insanlık dışı koşullarda köle gibi çalışmak zorunda bırakılıyor.

HERKES AYNI HAKLARA SAHİP OLMALI

Makalesinde, İsveç’te yaşayan herkesin etnik kökeninden bağımsız aynı haklara sahip olması grektiğini belirten Gideonsson, gerçekte bunun böyle olmadığını söyleyerek devam etti: “Getirilen işçilerin değişik işkollarında nasıl istismar edildiklerini ve kölece çalıştırıldıklarını duyuyoruz. Handels’in çalışma yürüttüğü işkolunun bir kısmında, mesela güzellik alanında korkunç şeyler görüyoruz” dedi.

‘KÖLECE ÇALIŞMA TARİHİN ÇÖP SEPETİNE ATILMIŞ OLMALIYDI’

Güz aylarında güzellik alanında çalıştırılmak için İngiltere’ye götürülen 39 Vietnamlının kamyonda havasızlıktan yaşamını yitirdiğini hatırlatan Gideonsson, “Bu büyük bir trajedi ve bu tip kölece çalışma tarihin çöp sepetine atılmış olmalıydı” ifadesiyle olanlara tepki gösterdi. “Yüzlerce kadın İsveç’te güzellik salonlarında çalışmak için güzel vaatlerle kandırılıyor. Buraya geldiklerinde çıkması güç bir tuzağa düşüyor” dedi.

İŞVERENLERİN YANLIŞLARININ CEZASINI İŞÇİLER ÇEKİYOR

Gideonsson, bunun sorumlusunun insanların kullanılmasını teşvik eden yurt dışından işçi getirilmesini düzenleyen kurallar olduğunu belirtikten sonra şunları kaydetti.
“İşverenin yanlışlarının cezasını işçiler çekiyor. İşçi kendisine vadedilenden daha az ücret ödendiğinde ya da kötü çalışma koşullarına itiraz ettiğinde ülkesine geri gönderilme riskiyle karşı karşıya kalıyor.” Gideonsson ayrıca misafir işçileri istismar eden işverenlerin defalarca yanlış yaptıkları halde herhangi bir yaptırımla karşılaşmadıklarına ve çalışanların çoğunluğunun işverene bağımlı oldukları ve korktukları için şikayet hakkını kullanamadıklarına dikkat çekti.

‘YENİ KURALLAR MİSAFİR İŞÇİLERİN HAKLARINI KORUMALI’

Gideonsson, hükümetin bu konuda yeni yıldan sonra bir çalışma başlatma kararı almasını olumlu bulduğunu ve belirlenecek yeni kuralların misafir işçilerin haklarını koruması gerektiğinin altını çizdikten sonra sendikalarının tutumunu şu ifadelerle dile getirdi. “Aranılır nitelikteki insanların İsveç’e gelip çalışmaları engellenmemeli. Tüm işçilerin aynı çalışma koşullarına sahip olmaları gerekir. Misafir işçilerle ilgili kuralları değiştirmek bir insanlık ve dayanışma sorunudur.”

İlgili haberler
GÜNÜN ARAŞTIRMASI: İsveç’te 10 kadın işçiden 1’i t...

İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu, her on kadın işçiden birinin işyerinde cinsel tacize uğradığı...

İsveç’den kürtaj mağduru Vasquez’e ödül

Saldırıya uğradıktan sonra çocuğunu düşüren ancak ‘kürtaj yaptırdığı’ iddiasıyla 10 yılı aşkın hapis...

İsveç’te kadınlar 8 Mart eylemlerini başlattı

İsveç’te kadınlar 8 Mart çalışmalarını ücret eşitsizliğini protesto ederek başlattı. Kadınlar, Stock...