İsviçre'de kadınların emeklilik yaşının 65'e çıkarılması referandumda onaylandı
Seçmenlerin yaklaşık yüzde 50,6'sı kadınların emeklilik yaşının 64'ten 65'e yükseltilmesine 'evet' oyu verdi.

"Referandumda kadınlara emeklilik yaşını dikte etmesi itici" - İsviçreli bir gazeteci bu Pazar günü yapılan referandum öncesinde durumu böyle yorumladı.

İsviçreliler, kadınların şu anda olduğu gibi 64 yaşında değil de gelecekte erkekler gibi 65 yaşında emekli olup olmamaları konusunda karar vermek üzere referandumda oy kullandı, kadınların emeklilik yaşının artırılması referandumda onaylandı.Resmi sonuçlara göre, seçmenlerin yaklaşık yüzde 50,6'sı kadınların emeklilik yaşının 64'ten 65'e yükseltilmesine  'evet' oyu verdi.

Binlerce kişi emeklilik yaşının artırılmasına karşı yürümüştü.

Emeklilik yaşının artırılmasına karşı çıkanlar, bu sonucu "kadınlar için bir hakaret" olarak nitelendirdiler. Kadınların yüksek bir bedel ödemek zorunda kaldıklarını ve hala ücret ayrımcılığının kurbanı olduklarını söylediler. İlk tepki olarak Unia sendikasından Vania Alleva emeklilik yaşının yükseltilmesine yönelik her türlü girişimle mücadele edecekleri sözünü verdi.

SRF kamu radyosuna konuşan Gfs.bern Araştırma Enstitüsü Eş Direktörü Siyaset Bilimci Urs Bieri, kadınların çoğunluğunun bu değişikliği reddettiğini reddettiğini söyledi.

İsviçre Sosyal Demokrat Partisi Eş Başkanı parlamenter Mattea Meyer, İsviçre televizyon kanalı SRF'ye yaptığı açıklamada, İsviçre'nin boşalan emeklilik kasasının "kadınların sırtından" doldurulmaması gerektiğini söyledi.

Kadınların dünyanın dört bir yanındaki eşitlik talebinin iktidarlar tarafından halkın sırtından daha çok para kazanabilmek için naısl çarpıtıldığının bir örneği oluşturuyor İsviçre'deki tartışma. Bu değişikliği savunan siyasi partiler kadınların emeklilik yaşının yükseltilmesini "eşitliği sağlamak" üzerinden gerekçelendiriyor.

Fotoğraf: (Arşiv) Didf İsviçre'nin videosundan ekran görüntüleri, Emeklilik yaşının artırılmasına karşı yapılan yürüyüşten

İlgili haberler
İsviçre’de 18 Eylül’de “Kadınların Emekliliğine Do...

İsviçre hükümetinin kadınların emeklilik yaşının yükseltilmesi planına karşı, İsviçre halkı 18 Eylül...

Cenevre’deki Albatros Kültür ve Dayanışma Derneği’...

İsviçre Cenevre’deki Albatros Kültür ve Dayanışma Derneği Kadın Grubu kahvaltısında buluşup federal...

İsviçre’de binler kadınların emeklilik yaşının art...

Cumartesi günü İsviçre'nin başkenti Bern'de binlerce kişi federal hükümetin, kadınların emeklilik ya...