Kabil: 'Kadınlar için bir gecede tüm şehir değişti'
'Kadınlar için neredeyse bir gecede tüm şehir değişti. Sokakta yürümek bile farklı hissettiriyor. Hayat durdu.'

“Kadınlar için neredeyse bir gecede tüm şehir değişti. Sokakta yürümek bile farklı hissettiriyor. Hayat durdu.” Afganistan'ın yirmi yıl sonra yeniden Taliban kontrolüne geçmesinin ardından Kabil’de bir kadın gazetecinin sözleri bunlar.

Taliban Pazar günü ülkenin kontrolünü ele geçirirken kadınlar en kötü kabuslarının gerçekleştiğini söylüyor.

Birçoğu, Taliban'ın gazetecilerin ve STK çalışanlarının çalışmalarını kısıtlayacağını söylerken, kadınlar ve etnik azınlıkların yirmi yıllık kazanımlarını geri alacağından korkuyor.

The Fuller Project'in genel yayın yönetmeni Khusbu Shah, bir Twitter dizisinde Afganistan'daki kadınların neler yaşadığını dünyayla paylaştı.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">Hi, it&#39;s <a href="https://twitter.com/KhushbuOShea?ref_src=twsrc%5Etfw">@KhushbuOShea</a>, <a href="https://twitter.com/FullerProject?ref_src=twsrc%5Etfw">@FullerProject</a>&#39;s Editor in Chief. I&#39;m one of hundreds of foreign journalists who spent time in Afghanistan since 2001. Unlike many, I had the privilege of working for Afghan media companies. Here&#39;s what many former colleagues and Afghan journalists see:</p>&mdash; The Fuller Project (@FullerProject) <a href="https://twitter.com/FullerProject/status/1426922810035867652?ref_src=twsrc%5Etfw">August 15, 2021</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Merhaba, ben @KhushbuOShea, @FullerProject'in Baş Editörü. 2001'den beri Afganistan'da vakit geçiren yüzlerce yabancı gazeteciden biriyim. Pek çoğunun aksine, Afgan medya şirketlerinde çalışma ayrıcalığına sahip oldum. İşte birçok eski meslektaşın ve Afgan gazetecinin gördükleri…

Taliban Pazar günü erken saatlerde başkente vardıklarında, sosyal medyada bir güzellik salonunun sahibini kadınları tasvir eden posterler üzerinde resim yaparken gösteren bir fotoğraf yayıldı. Genç erkekler kotlarını ve tişörtlerini çıkarıp geleneksel şalvar kamiz kıyafetini giymek için eve koştular.


Ekran görüntüsü: @LNajafizada Twitter hesabı

“Hepimiz yaşlı kadınlar olarak eski günlerde bir kadın olarak ne kadar zor olduğundan bahsediyoruz. O zamanlar Kabil'de yaşıyordum ve evlerinden çarşafsız çıkan kadınları ve kızları nasıl dövdüklerini hatırlıyorum” diye hatırlıyor bir Afgan kadın.

Bir gazeteci ise tweetinde, “Taliban'ın gelişi korkusu, kadınlar için kamusal alanı zaten zehirledi. Kabil'deki kız kardeşlerim ve arkadaşlarım, bugün eve koşarlarken, insanlar onlara ‘Taliban senin sayende geliyor!’, ‘Taliban sizi disipline etmek için burada!’ diye bağırdı” diye ifade etti.

Ülkeyi terk edemeyen Kabil merkezli bir başka kadın muhabir, “Hayatımız boyunca acı çektik ve şimdi daha çok acı çekeceğiz” dedi.

Kaynak: India Today

Fotoğraf: Flickr

İlgili haberler
Afgan kadınlardan mesajlar

Yazar Gayle Tzemach Lemmon Washington Post’a yazdığı yazıda Afganistan’dan kadınların ona gönderdiği...

Afgan kadın gazeteciler izlerini yok etmeye çalışı...

Kabil’de medyada çalışan kadınlar, Taliban’dan kaçınmak için kimliklerinin izlerini yok etmeye çalış...

Kabil'de yaşayan bir Afgan kadın yazdı: Hayatım bo...

'Bir kadın olarak erkeklerin başlattığı bu siyasi savaşın mağduru olduğumu düşünüyorum. Artık yüksek...