Kabil Üniversitesi'nde kadın öğrencilerin yurttan atılması protesto edildi
Afganistan’ın başkenti Kabil’de öğrenci kadınlar, üniversite yurdundan kadın öğrencilerin atılmasını protesto etti.

Afganistan Kabil Üniversitesi yurdundan yetkililerin kuralları ihlal ettikleri iddiasıyla öğrenci kadınların çıkarılmasını onlarca kadın üniversite öğrencisi Kabil Üniversitesi önünde protesto etti. Kadınlar, Taliban'ın kız çocuklarının eğitime erişimini giderek daha fazla kısıtladığı bir dönemde, atılan öğrencilerin hepsinin kadın olduğunu ifade etti.

Eylemi düzenleyenlerden Zholia Parsi, Taliban güçlerinin gösteriyi dağıtmasının ardından AFP'ye yaptığı açıklamada “Bugünkü protesto okuldan atılan kızlar içindi” dedi.

Kadın öğrencilerin Kabil'in batısındaki Kaaj Eğitim Merkezine düzenlenen ve 53 kişinin ölümüne, 110 kişinin de yaralanmasına yol açan bombalı intihar saldırısı nedeniyle üniversite içinde protesto gösterileri düzenledikleri gerekçesiyle Kabil Üniversitesi yurdundan çıkarıldıkları tahmin ediliyor.

Eyleme katılan kadınlar ayrıca Taliban'ın geçen yıl iktidara gelmesinden bu yana kapalı olan kız ortaokullarının yeniden açılması çağrısında bulundu.


Yüksek Öğretim Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "üniversitenin yurt kurallarını ve yönetmeliklerini ihlal eden" açıklanmayan sayıda öğrencinin kaldıkları yerlerden atıldığını söyledi.

TALİBAN’IN YENİ YÜKSEK ÖĞRETİM BAKANI BİR DİN ADAMI
Pazartesi günü geç saatlerde hükümetten yapılan açıklamada Taliban'ın üst düzey lideri Hibatullah Akhundzada'nın yüksek eğitim bakanının yerine sadık bir din adamı olan Neda Mohammad Nadeem'i getirdiği belirtildi. Bu, yeni bir eğitim bakanının atanmasının ardından sektörde bir ay içinde yapılan ikinci değişiklik oldu.
Yüksek Öğretim Bakanlığı üniversiteleri denetlerken, Eğitim Bakanlığı 12. sınıfa kadar olan okulları yönetiyor.
Daha önce Kabil vilayetinin valisi olan Nadeem, yıllarca Taliban'da çeşitli kilit görevlerde bulundu ve daha önce hareketin doğu Afganistan'daki istihbarat şefiydi.
Nadeem'in kız çocuklarının eğitimi konusundaki kişisel görüşleri bilinmiyor ve selefi Abdul Baqi Haqqani'nin neden görevden alındığı da belirsizliğini koruyor.
Nadeem'le yakın çalışmış bir Taliban yetkilisi AFP'ye isminin açıklanmaması kaydıyla yaptığı açıklamada "Yüce lidere yakınlığı ve performansı göz önüne alınarak kendisine kilit görevler verildi" dedi.

Fotoğraf: (Arşiv) 2007'de Kabil Üniversitesi, Colleen Taugher from Lewiston Idaho/ Wikimedia Commons (CC BY 2.0(

İlgili haberler
RAWA: Taliban'a karşı kadınların mücadele bayrağın...

Afganistan Devrimci Kadınları Derneği (RAWA) Afganistan işgalinin 1’inci yıl dönümü dolayısıyla açık...

Taliban işgalinin 1. yılında Afgan kadınlar: Canla...

Afganistan Yeni Komünist Hareketi yöneticisi Maryam Haidari ve Afganistan Kadın Haber Ajansı Başkanı...

Afgan İşçi Fatima Nazeery: Ben mücadele etmekten v...

‘Göçmenler, kadınlar, işçiler kendinizi değersiz görmeyin. Siz yoksanız bu zor işler yapılamaz. Siz...