Kadınlara erkeklerden daha az ücret ödeyen market zincirinde ‘flaş’ eylem
Büyük market zinciri Fred Meyer’de kadın çalışanlara erkek işçilerden daha az ücret verilmesine karşı çıkan Oregonlu kadınların eylemi gündem oldu.

Kuzeydoğu Portland'da büyük bir market zinciri olan Fred Meyer’de kadınların ücret eşitsizliğine karşı 14 Eylül’de yaptığı eylem viral oldu.

Eylemde kadınlar, II. Dünya Savaşı kadınların fiziksel olarak erkek işlerini yapamayacakları görüşüne karşı, kadınları işgücüne çekmek için hazırlanan posterdeki “Perçinci Rosie” gibi giyinmişlerdi. Markette bir anda ortaya çıkıp Aretha Franklin’in “kadınlara saygı duyulmasına” çağıran “Respect” şarkısını hep bir ağızdan söylemeye başladılar.

Oregon Kadın İşçi Liderleri tarafından organize edilen bu ‘flaş mob’ eyleminde gündem Fred Meyer’de çalışan kadınlarla erkekler arasındaki ücret farklılıklarıydı.

İstatistikler de market zinciri Fred Meyer’in kadın çalışanlarına erkeklere oranla saatte ortalama 1.31 dolardan daha az ödeme yaptığını gösteriyor. Kadınlar genellikle daha düşük ücret ödenen B tipi işlerde çalıştırılıyorlar, markette A tipi işlerde istihdam edilenler ise B tipi işlerde çalışanlardan yüzde 25 daha fazla kazanıyor. Bu da iki tip iş arasında aylık 200 dolardan fazla bir tutara tekabül ediyor.

Oregon Kadın İşçi Liderleri örgütü yaptıkları eylemin ardından şöyle bir açıklama yaptı:

“Bu eşitsizlik Fred Meyer’i yıllarca alışveriş yaparak destekleyen toplum için kabul edilemez. Bu yüzden bu eylemimizi gerçekleştirdik. Mesajımızı söylemeye devam edeceğiz. Cinsiyet ayrımcılığının ders kitabı olan Fred Meyer’da eşit ücret almanın ve ücretler arasındaki boşluğu gidermenin zamanı geldi. Ücretleri ödenmemiş kadınların sesi duyuluncaya ve ücret açığı giderilinceye kadar desteğimizi arttıracağız.”

Fred Meyer’dan alışveriş yapan birçok insan bu eylem videosunu izledikten sonra desteklerini ifade eden ve protestocuları destekleyen açıklamalarda bulundular.

Fred Meyer firması ise eylemcilerin açıklamalarına karşı bir açıklama yayımladı:

“Fred Meyer ile ilgili iddiaları yanıltıcı olarak görüyoruz. Mağazamızda böyle bir eylemle müşterilerin önünü tıkamak, işçilerle müzakere sürecine yardımcı olmuyor.”

Bu arada, Birleşik Gıda ve Ticaret İşçileri yerel örgütü, sözleşme müzakerelerinin 15 ay sürdüğünü, gelinen noktada ise durduğunu söyledi. Fred Meyer’in çalışanlarını tehdit ettiğini ve mevcut çalışanların kazandığından daha fazla olan saatte 15 dolar ücretle yedek işçiler aramaya başladığını açıklayan örgüt, işçilerin ise haklarından vazgeçmeyeceğini ifade etti.

Çeviri: İlayda Bilgen

İlgili haberler
İzlanda’da kadınlar, eşit ücret ve güvenli işyerle...

İzlanda’da aynı işi yaptıkları erkeklerle aynı ücreti alabilmek için kadınlar grevdeydi. 14.55’te iş...

Fransa’da kadınlar ücret eşitsizliğini konuşacak

Fransa Strasboug’da ASF Kadın Dayanışma Derneği 8 Mart etkinliği düzenliyor. Etkinlikte kadınlar çal...

Tarım işçisi kadınlar: Erkeklerle aynı işi yapıyor...

Siirt’te fıstık hasadında çalışan kadınlara 75, erkeklere 120 TL veriliyor. Kadınlar ücret eşitsizli...