Katalonya’da lise öğrencilerine ücretsiz hijyen ürünleri dağıtılacak
Katalonya genelinde üçüncü öğretim yılı sınıflarında adet kapları ve külotların yanı sıra yeniden kullanılabilir hijyenik kadın bağları dağıtılacak.

Katalonya’da bu ilkbahardan itibaren lise öğrencilerine ücretsiz çevre dostu regl hijyen ürünleri dağıtılacak.

Yasama Meclisinin 28 Eylül’deki toplantısında Başkan Pere Aragonès, adet hijyen ürünlerine daha kolay erişim de dahil olmak üzere cinsel ve üreme haklarını sağlamaya yönelik bir programın parçası olarak bir “Adet Adaleti Stratejisi” başlatıldığını ve çevre dostu regl hijyen ürünlerinin okullarda ücretsiz dağıtılacağını duyurdu. Bir buçuk ay sonra karar açıklandı; önümüzdeki bahardan itibaren hükümet, Katalonya genelinde üçüncü öğretim yılı sınıflarında adet kapları ve külotların yanı sıra yeniden kullanılabilir hijyenik kadın bağları dağıtacak. Program süresi içinde uygulama diğer lise sınıflarını, mesleki eğitimi ve üniversiteleri kapsayacak şekilde genişletilecek.

Hükümetin kadın haklarından sorumlu genel sekreteri Montse Pineda, programın sadece menstrual hijyen ürünleri dağıtmanın ötesine geçtiğini, eğitim ve sürdürülebilirlik üzerinde bir etkisi olmasının amaçlandığını vurguluyor. Milli Eğitim Bakanlığının programının bir parçası olarak okul müfredatına entegre edilmesi gereken cinsel eğitime menstrüasyon eğitimi de dahil edilmekte. Pineda, okullarda “ön yargıları ve tabuları yıkmanın” ve “konuyu öğrenebilen ve ön yargılarını kırabilen” erkek çocuklara ulaşmanın mümkün olduğunu vurguluyor.

Görsel: Pixabay

İlgili haberler
Dünyada ilk kez bir ülke kadın hijyen ürünlerini ü...

İskoçya Parlamentosunda salı günü yapılan oylamada, tüm kadınlar için ücretsiz hijyenik pede erişim...

Regl ürünleri temel bir ihtiyaçtır, ücretsiz olsun...

Regl ürünleri her kadının rahatlıkla ulaşabileceği fiyata indirgenmeli veya ücretsiz olmalı; AVM tuv...

Ped, herkes için bir haktır

Pede erişim herkes için doğrudan sağlık hakkı ile ilişkilidir. Cezaevindeki mahpusların pede ulaşım...