Kenya’da hemşireler Kovid-19’a karşı sağlık çalışanları için önlem alınmadığı için grevdeler
Geçtiğimiz Pazartesi günü 20 binden fazla Kenyalı hemşire, yeterli Kovid-19 kişisel koruyucu ekipmanı sağlanmamasını protesto etmek için greve başladı.

Kenya Ulusal Hemşireler Sendikası (KNUN) genel sekreteri Seth Panyako, hükümetin taleplerini karşılayana kadar hemşirelerin işe devam etmeyeceğini söyledi. Taleplerinden biri, görev başında Kovid-19 kaptıkları için şimdiye kadar hayatını kaybeden 26 hemşirenin ailelerine tazminat ödenmesini içeriyor.
Panyako, “Hükümetin hemşirelerin kötü durumunu ele alma taahhüdünü yerine getirmesini bekliyorduk ancak bu gerçekleşmedi, bu yüzden greve başlamak zorunda kaldık ve sorunlarımızın çözülmesi için adım atıldığında sona erecek" dedi. "Yaklaşık 26 bin hemşiremiz var ancak Kenyatta Ulusal Hastanesi ve Moi Eğitim ve Yönlendirme’den olanlar, iki kurum hemşirelerin çalışma koşullarına dair düzenlemeler yaptığı için greve katılmayacak."
Sendika, hem ulusal hem de eyalet hükümetlerini sağlık çalışanlarının hayatlarını korumak için çok az şey yapmakla suçluyor. “Hükümetin önlem alması için kaç hemşire ölmeli? İşe dönmeden önce hemşirelerimiz için sigorta kapsamına ihtiyacımız var. Kendi başımıza kaldık, bir hemşire öldüğünde para yardımı yapmak için WhatsApp grupları oluşturuyoruz, ancak devlet çalışanıyız”diyen Panyako, hükümetin hastalığa yenik düşen hemşirelere tazminat ödemesi gerektiğini sözlerine ekledi.
"Temsilcilerimizi bizim adımıza müzakere etmeleri için gönderdik, ancak grevin askıya alınmasını sağlayacak bir sonuç çıkmadı” dedi. Kenya’da hemşireler grevlerini sürdürüyor.

Kaynak: mwakilishi.com

İlgili haberler
Hemşireler; pandemide görünenin ötesi

Bugün hemşire emeğinin bu kadar görünür olması, meslektaşlarımızın, yaşadıkları gayriinsani koşullar...

Sağlık emekçisi kadınlar: Fatma Hemşire’nin acısın...

Nöbete giderken evde yalnız bırakmak zorunda kaldığı iki çocuğunu çıkan yangında kaybeden Fatma Hemş...

Hemşire bir anne: Çocukların hayatı şansa bırakıla...

‘Bizim emeğimizi yok saydıkları gibi çocuklarımızı da yok sayıyorlar… Hastanede kreş ve gece çocuk b...