KKTC’de kadınlar şiddeti önleyici tedbirler istiyor
Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet KKTC’de de kadınların en büyük sorunu. Kadın örgütleri Cumhuriyet Meclisine giren 9 kadın vekilin şiddeti sonlandıracak önlemler almasını bekliyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde birçok alanda olduğu gibi “ev içi şiddet” ve “kadına yönelik şiddet” alanında da birçok yasa, kurum ve eğitim eksiği bulunuyor. Eşinden şiddet gören kadınlar ekonomik bağımsızlığı olmaması nedeniyle dava açamıyor, sığınmaevlerinin yetersiz oluşuyla şiddet gördüğü evden ayrılıp, başka bir yere yerleşemiyor.

Yasaların eksikliği ile de devlet eliyle şiddete mahkum edilen birçok kadın ya intihar ediyor ya da katlediliyor. KKTC’de Meclis kadına yönelik şiddeti önlem almak için bir adım atmıyor.

Kısa süre önce gerçekleştirilen erken genel seçimde Cumhuriyet Meclisine 9 kadın vekil girmesi ise kadınlar için umut oldu. Kıbrıs Gazetesinden Ceren Özbil’in haberine göre, KKTC’deki kadın örgütleri bu 9 vekilden “ev içi şiddet” ve “kadına yönelik şiddet”i sonlandıracak tedbirler almasını bekliyor.

DEVLETİN SIĞINMAEVİ YOK
Kadın örgütleri her bölgeye bir kadın sığınmaevi yapılması için çağrı yaparken, devlet tarafından tek bir bölgeye bile kadın sığınmaevi yapılmadı. Ülkede sadece Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından yapılan bir kadın sığınmaevi var.

YASA VAR, KURUM YOK
Aile (Değişiklik) Yasası’nda; geliri asgari ücretin bir buçuk katına kadar olan kadınların şiddet görmeleri halinde koruma emri alabilmeleri için devlet tarafından adli yardım sağlanması yer alıyor. Ancak bu yardım yetkinin ülkede henüz kurulmamış Aile Yardım Kurumuna verilmesi nedeniyle uygulanamıyor.

2017’DE 5 KADIN CİNAYET KURBANI OLDU
Yaklaşık 315 bin nüfusu olan KKTC’de son 10 yıl içinde sadece 2009 yılında kadın cinayeti işlenmedi. 2008 yılında bir, 2010 yılında bir, 2012 yılında iki, 2013 yılında bir, 2014 yılında üç, 2015 yılında iki, 2016 yılında bir ve 2017 yılında beş kadın cinayete kurban gitti.
İlgili haberler
GÜNÜN SORUSU: Kadına yönelik şiddeti kadınlar anla...

Ankara’da kadınlara sorduk: Kadına yönelik şiddet neden var, suçlular cezalandırılıyor mu, şiddet ka...

Kadına yönelik şiddet söylemleri ve kadınların cev...

Kadınlar, yaşam alanlarından pembe tel örgülerle tecrit edilmeye çalışılıyor. Kamusal alanlarda ise,...

Kadına yönelik şiddet ve adaletin sessizliği

Meral Danış Beştaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sorduğu sorularla Suriyeli Emani’nin katili Birol K...

GÜNÜN SORUSU: Kadına yönelik şiddetin kaynağında n...

Erkek şiddetine maruz kalan birçok kadın kabahati kendisinde arıyor. Ancak gelin görün ki şiddetin k...

Sovyetlerde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele

Kapitalist ülkelerde ‘özel mesele’, ‘aile içi mesele’ adıyla kadını erkeğin egoist ve despotik çıkar...

Kadına yönelik şiddet sınıfsallaşırken...

Bütün kadınların toplumun, devletin üstünde tepindiği, ‘orta malı’ haline getirildiği; kadınların rı...