Las Tesis’ten Türkiyeli kadınlara ve LGBTİ+’lara dayanışma mesajı
Las Tesis eylemini örgütleyen Şilili kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı mücadele eden Türkiyeli kadınlara ve LGBTİ+’lara dayanışma mesajı gönderdi.

Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin durdurulması talebiye Şili’den tüm dünyaya yayılan “Las Tesis” eylemini örgütleyen kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı Türkiye’de sokağa çıkan kadınlara sosyal medyadan paylaştıkları video ile destek verdi. Las Tesis, “Türkiye’den tüm dostlarımıza, kocaman bir kız kardeşlikle sarılıyor ve büyük bir güç gönderiyoruz” dedi.

Kadınlar, desteklerini dile getirdikleri videoda şunları belirtti:

Merhabalar, biz Valparaíso’dan sanat ve performansı birleştiren disiplinler arası bir kolektif olan Las Tesis’iz. İnsan haklarında yaşanan gerilemelerden rahatsızlığımızı açıkça ortaya koymak için buradayız.
Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin Türkiye coğrafyasındaki kadınlara ve LGBTQIA+ topluluğuna yönelik çok ağır bir darbe olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca farkı coğrafyalarda sürmekte olan ataerkil yapısal şiddeti pekiştiren, oldukça şiddetli bir olay olduğunu düşünüyoruz.
Bu olay haklarımız için küresel düzeyde mücadele etmenin hâlâ ne kadar etkili ve gerekli olduğunun da bir hatırlatıcısıdır. Ayrıca bu mücadele yalnızca henüz sahip olmadığımız haklarla sınırlı değildir, aynı zamanda şu anda sahip olduklarımızı da korumak içindir. Çünkü maalesef gördüğümüz gibi onları her an kaybedebiliriz. Bu anlamda, sınırları aşan ve kesişimsel bir feminist mücadeleye bağlılığımızın altını çizmek istiyoruz.
Şu anda haklarının ihlal edildiği bu korkunç durumla karşı karşıya olan Türkiye’den tüm dostlarımıza, kocaman bir kız kardeşlikle sarılıyor ve büyük bir güç gönderiyoruz.


Fotoğraf: Las Tesis'ten Türkiyeli kadınlara gönderilen dayanışma mesajından ekran görüntüsü alınmıştır

İlgili haberler
Tüm dünyaya yayılan Las Tesis’e sadece İstanbul’da...

İstanbul Kadıköy'de, Şilili kadınların dünyaya yayılan danslı protestosu ‘Las Tesis’ için toplanan k...

Meksika, Arjantin ve Şili’de kadın grevi

Meksika, Arjantin ve Şili’de kadınlar, pazar gününe denk gelen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü old...

Şilili kadınlar sokakların, meydanların adını kadı...

Şili’de kadınlar başkent Santiago’nun meydan, anıt ve parklarının 60’tan fazlasına verilmiş olan erk...