Londra’da DAY-MER ve Kırkısrak Derneğinden 8 Mart etkinliği
Londra’daki göçmen dernekleri DAY-MER Kadın Komisyonu ve Kırkısrak Derneği 8 Mart dolayısıyla kadınlarla bir araya geldi.

Londra’da yaşayan ve göçmen dernekleri olan DAY-MER Kadın Komisyonu ve Kırkısrak Derneği kadınları tarafından “8 Mart’ın Aydınlığında Buluşuyoruz, Karanlığa Hayır!” şiarıyla düzenlediğimiz 8 Mart etkinliğimiz 8 Mart pazar akşamı gerçekleştirildi.

Etkinliğimizde, katılımcıların çoğunluğunu oluşturan kadın arkadaşlarımızla birlikte hem sorunlarımızı konuştuk, hem de günün önemini vurgulayan sinevizyon gösterisini izledik, farklı kültür - sanat etkinlikleri ve müzik dinletisi ile eğlendik.

‘BEKLENTİLERİMİZİN GERÇEKLEŞMESİ ÖRGÜTLENMEKTEN GEÇİYOR’
Sunumunu DAY-MER’den Sarya Tunç ve Kırkısraklılar Derneğinden Hatice Koca’nın birlikte yaptığı gecede, DAY-MER adına konuşma yapan Elif Karabulut; “8 Mart sadece bir kadın günü değil, kadınların cinsel, sınıfsal ve ulusal sömürüye karşı taleplerini haykırdığı ve bu yönde mücadelesini sürdürdüğü bir dayanışma günüdür. 8 Mart 1957’den bu yana aradan 150 yıldan fazla zamanın geçmesine rağmen kadınların yaşadıkları zorluklar ve talepleri hala devam etmekte. Gün geçtikçe ağırlaşan koşullar, işsizliğin artması, sağlıkta ve eğitimdeki kesintiler, anti-terör ve göçmen yasaları, dünyadaki savaşlar kuşkusuz yine en çok biz kadınları etkilemektedir. Yaşadığımız ülke İngiltere’de işçi ve emekçilerinin kazanımlarına yönelik saldırı politikaları, sağlık, eğitim ve sosyal yardım kesintileri, özelleştirmeler, işten atmalarda en çok etkilenen yine biz kadınlar olduk. Kadınlar, sosyal hakların budandığı, hayat pahalılığının arttığı bu dönemde, iş güvenliğinden yoksun, part-time ve güvencesiz işlerde ucuz emek gücü olarak kullanılıyor, savaşlarda, iş yerinde ve evde şiddete ve tacize maruz bırakılıyor. Bütün bu olumsuzluklara karşı DAY-MER ve Kırkısraklı kadınlar olarak biz kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri sonucu yaşadığı her türlü şiddet ve ayrımcılığı sadece kadınların değil, tüm toplumun bir sorunu olarak görüyor ve bu ayrımcılığı yaratan, besleyen, körükleyen kapitalist sisteme hayır diyoruz. 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Gününde sömürüsüz, güvenceli iş, yaşanabilecek ücret, dil eğitimi, meslek kursları ve makul çocuk bakımı talepleri, çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunmak, bireyler olarak burada yaşamanın getirdiği zorlukları aşmak istiyoruz. Bu taleplere ses getirmenin, beklentilerimizi gerçekleştirmenin örgütlülükten geçtiğini biliyoruz. DAY-MER ve Kırkısraklı kadınlar olarak bu sorunlarla yüz yüze gelen ve yaşam koşulları zorlaşan kadınlarımızı mücadelelerine sahip çıkmaya ve birlikte örgütlenmeye çağrıyoruz“ diyerek örgütlülüğün önemini vurguladı.

‘SINIRLARDAKİ VAHŞET DERHAL DURSUN’
Stand Up to the Racism (Savaşa Karşı Ayağa Kalk) Koalisyonundan Jan Nielsen konuşmasında kısaca, “8 Mart sadece bir kadın günü değil, kadınların taleplerinin haykırıldığı ve mücadelenin sürdürüldüğü emekçi kadınların dayanışma ve mücadele günü” olduğunu vurgularken, “Her nerede ortaya çıkarlarsa çıksınlar, ırkçılığa, yabancı düşmanlığına ve bunların normalleştirilmesine karşı durulması gerektiğinin altını çiziyor. Sınırlardaki vahşeti derhal durdurmaya, işkence ve eziyeti bırakarak kapıları açmaya, göçmenleri içeri almaya ve Kapitalizme karşı daha iyi bir dünya için tüm kadınlara birleşmeye çağırıyoruz” dedi. Nielsen aynı zamanda tüm emekçileri, 21 Mart Uluslararası Irkçılığa Karşı Mücadele Günü vesilesiyle yapılacak olan eylemlere katılmaya, mücadeleyi, birliği, dayanışmayı güçlendirmeye çağırdı.

KADINLAR MÜZİK, DANS, ŞİİR VE HALAYLARLA EĞLENDİ...
Suat Karakuş yönetiminde çalışmalarına devam eden, DAY-MER Ritim grubu gösteriminden sonra, Bağlamada Erdal Yapıcı ve Kabak Kemanede Melissa arkadaşımızdan oluşan müzik grubunun dinletisi büyük ilgi toplarken, Ali Küpeli önderliğinde, yıllardır farklı yörelerin danslarını çalışıp sergileyen DAY-MER Kadın Halk Dansları ekibi de şenliğimize bir gösterisi ile katıldılar. Kamil Küpeli önderliğinde, hazırladıkları şiir dinletisiyle, DAY-MER Şiire Yolculuk grubu da gecede yerlerini aldılar. İngiliz şarkı sözü yazarı ve şarkıcı Paula Derviş ve bağlama ustası Serpil Kılıç müzisyen arkadaşlarımız seslendirdikleri Türkçe ve Kürtçe parçalarla gecemize renk kattılar. Halaylarla gecemiz sona erdi.

‘KADIN’ TEMALI RESİM VE FOTOĞRAF SERGİLERİ
DAY-MER’de faaliyet gösteren Gökkuşağı resim kursu, öğretmeni Belgin Özkursun ve kursiyer arkadaşlarımızla birlikte, “Bütün Kadınlar Emekçidir, Gücümüz Birliğimiz” şiarıyla açtıkları resim sergisiyle bizlere destek oldular.

DAY-MER’de çalışmalarına devam eden LAPŞ Fotoğraf Grubu yine “Kadın” temalı fotoğraf sergisi ile büyük beğeni topladı. Sergilerimiz, Mart ayının sonuna kadar devam edecektir ve halkımıza açıktır.

İlgili haberler
Almanya’da 8 Mart: Ücret eşitsizliğine, kötü çalış...

Almanya’nın birçok şehrinde 8 Mart’ta sokağa çıkan kadınlar eşitlik, özgürlük, siyasete katılım, dah...

Novares Fabrikasında 8 Mart kutlaması

Petrol-İş Sendikasının örgütlü olduğu Novares fabrikasında Ekmek ve Gül’ün katılımıyla 8 Mart etkinl...

İsviçre’de 8 Mart: Şiddete, ayrımcılığa, savaşa ka...

İsviçre’nin birçok kantonunda yapılan 8 Mart kutlamalarına binlerce kadın katıldı. Ücret eşitliğinin...