Mapucheler kadın liderlerinin özgürlüğü için gösteri yaptı
Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan Mapucheler, bir yıldan beri cezaevinde tutulan ruhani kadın liderlerini Francisca Linconao'nun serbest bırakılması için gösteriler yaptı.

Linconao ile birlikte 10 Mapuche, 2013 yılında çiftliklerinin yanması sonucu yaşamlarını yitiren iki büyük toprak sahibinin ölümünden sorumlu tutuluyor. 2015 yılının aralık ayında cezaevinde adil yargılanma talebiyle açlık grevi yapan Linconao, serbest bırakılacağı sözü verilmesi üzerine açlık grevini bırakmıştı.
Serbest bırakılan ve delil yetersizliğinden beraat eden Linconao hakkında aynı suçtan yeni bir dava açılmış ve geçtiğimiz yılın ağustos ayında yeniden tutuklanmıştı.
Linconao'nun mahkeme karşısına çıkarılması nedeniyle Stockholm'de yaşayan Mapucheler, Sergel Meydanı'nda siyasi nedenlerle cezaevlerinde tutulan Mapucheler ve Lincoanao'nun serbest bırakılmaları için gösteri yaptı.

GEÇMİŞTE SÖMÜRGECİLERİN YAPTIĞINI ŞİMDİ TEKELLER YAPIYOR
Gösteride konuşma yapan America Guerreroa, 1100 yıl önce topraklarını işgal eden İspanyol sömürgecilerin atalarını katlettiklerini, tarlalarını yağmalayıp yaktıklarını söyledikten sonra şunları anlattı:
"Bugün Şili ve Arjantin olarak adlandırılan topraklarda atalarımız 4 bin yıldır yaşıyordu. İspanyol sömürgeciler tarihimizi, dilimizi ve kültürümüzü yok etmek istedi. Geçmişte sömürgecilere karşı direnen halkımız şimdi de topraklarımızı ve ormanlarımızı yağmalamak isteyen, halkımızı katleden ve hapseden çok uluslu tekellere karşı mücadele ediyor. Biz bölgenin yerli halkı olarak doğayı ve topraklarımızı savunuyoruz."
Sırf topraklarını savundukları için Mapuche lider Linconao ve 30 Mapuche'nin cezaevinde tutulduğunu söyleyen Guerreoa, "Pinochet döneminden kalma terör yasaları uygulanarak zindanlarda tutulan tüm Mapuchelerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz" dedi.
Kendi dillerinde ve İspanyolca şarkılar söyleyen Mapucheler, uluslararası tekelleri ve Şili Hükümeti'ni protesto eden ve siyasi tutsakların serbest bırakılmalarını talep eden sloganlar attı.


TEKELLER TOPRAKLARIMIZI TERK ETMELİ
Evrensel Gazetesine yapılan açıklamada America Guerreroa, Mapuchelerin ruhani lideri Francisca Linconao'nun duruşması dolayısıyla Avrupa'nın bir çok ülkesinde Mapuchelerin siyasi tutsakların serbest bırakılması için gösteri yaptıklarını söyledikten sonra "İspanyolların bölgemize yerleştirdikleri işbirlikçiler çok uluslu tekellerle birlikte topraklarımıza el koyuyor. Ormanlarımız kesiyor ve halkımızı topraklarından sürüyor. Biz tekellerin topraklarımızı terk etmesini istiyoruz" dedi.
Gaston Palacios isimli gösterici ise, Francisca Linconao'nun tekellere karşı mücadele ettiği ve 2009 yılında verdiği hukuk savaşını kazandığı için bir komplo sonucu cezaevine atıldığını belirttikten sonra "Sorunun özünde yoksullarla zenginler arasındaki mücadele var. Mapucheleri topraklarından sürmek istiyorlar ama güçlü bir direnişle karşılaştıkları için başarılı olamıyorlar" şeklinde konuştu.

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Barışın inşacısı kadınlar savaşın y...

Barış en çok kadınların dilindedir. Bu topraklarda da sınırların ardında da... Sırbistan, Kosova, Sr...

İsveç’te kadınlar ‘herkese doğumevi’ için yürüdü

İsveç’te binlerce kadın “İlk gelene değil herkese doğumevi” parolasıyla meydanlara çıktı. Kadınlar h...

Finlandiya’da saldırıya uğrayanların 8’i kadın

Finlandiya’nın Turku ilinde gerçekleşen bıçaklı saldırının hedefinde kadınların olduğu açıklandı.