Mayıs ayının başından beri evinden kaçmak zorunda kalan Afgan’ların yüzde 80’i kadın ve çocuk
UNHCR, Afganistan'daki çatışmanın yerinden edilmiş kadın ve çocuklara en ağır zararı verdiği konusunda uyardı.

UNHCR sözcüsü Shabia Mantoo, 13 Ağustos’ta Cenevre’de yaptığı basın açıklamasında Afganistan’da artan çatışmaların 2 buçuk milyondan fazla Afgan’ı yerinden ettiğinden ve çatışmaların kadın ve kız çocukları için ağır etkileri olduğundan bahsetti.

Mantoo’nun açıklaması şöyle:

“UNHCR, bugün Afganistan'da ortaya çıkan insani krizden endişe duyuyor. Yaygın çatışmalar yoğunlaşırken, Afganistan'daki Birleşmiş Milletler, Afgan halkının çıkarları doğrultusunda kalıcı bir ateşkes ve müzakere edilmiş bir çözüm için çağrıda bulunmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu, şiddet olaylarında önemli bir azalma olmaksızın, Afganistan'ın BM kayıtlarının başlamasından bu yana bir yıl içinde şimdiye kadarki en yüksek sayıda belgelenmiş sivil zayiata tanık olacağı konusunda uyardı.

Çatışmanın özellikle kadınlar ve kız çocukları üzerindeki etkisi konusunda endişeliyiz. Mayıs ayının sonundan bu yana kaçmak zorunda kalan yaklaşık çeyrek milyon Afgan'ın yüzde 80'ini kadın ve çocuklar oluşturuyor.

Yıl başından bu yana yaklaşık 400 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı ve 2020'nin sonunda ülke çapında yerinden edilmiş 2,9 milyon Afgan'a katıldı. Afganistan'ın 34 vilayetinden 33'ünde çatışmaların sürdüğü bildirildi.

Kaçmak zorunda kalan Afganların ezici çoğunluğu, savaşın izin verdiği ölçüde evlerine yakın bir yerde, ülke içinde kalmaya devam ediyor. Bu yılın başından bu yana, yaklaşık 120 bin Afgan kırsal alanlardan ve taşra kasabalarından Kabil vilayetine kaçtı.

UNHCR, uluslararası toplumu bu son Afganistan yerinden edilme krizine yanıt vermek için acilen desteğini artırmaya çağırıyor.
Ekiplerimiz, daha geniş BM çabalarının bir parçası olarak, bu yıl ülke içinde yerinden edilmiş yaklaşık 400 bin sivilin ihtiyaçlarını değerlendirdi. Başlangıçta en kritik önceliklere yanıt vererek, ortaklarımızla birlikte gıda, barınak, hijyen ve sıhhi kitler ve diğer hayat kurtarıcı yardımları sağlıyoruz.

UNHCR, Afganistan'a komşu ülkeleri, Afganistan'da yoğunlaşan kriz ışığında sınırlarını açık tutmaya çağırıyor.
Güvenliği sağlayamama, sayısız sivil hayatı riske atabilir. UNHCR, ulusal makamların insani müdahaleleri gerektiği gibi ölçeklendirmesine yardımcı olmaya hazırdır.

Afganistan'ın birçok yerindeki genelleştirilmiş güvensizlik bağlamında, ülke dışındaki Afganların uluslararası koruma ihtiyaçları olabileceği giderek daha açık hale geliyor. UNHCR, tüm devletleri mevcut yasal statülerine bakılmaksızın güvenlik sağlamaya çağırıyor.”

Fotoğraf: Rostyslav Savchyn /Unsplash

İlgili haberler
Evinden edilen 330 bin Afgan’dan biri olan Maryam:...

Yılın başından beri çatışmaların artışıyla evinden edilen 330 bin Afgan'dan biri olan Maryam anlatıy...

Afgan kadınların ağır yaşam koşullarına karşı umud...

Kimi 5 yıldır Türkiye’de kimi 1 aydır. Türlü zorluklardan sıyrılıp hayatlarını kurtaran Afgan kadınl...

Afgan göçü: Yaşamak için ölümü göze almak

Afganistan 40 küsur yıldır çatışmanın bağrında bir ülke. Savaşın yarattığı yoksulluk, açlık da berab...