Meksika’da kadın cinayetlerine ‘kırmızı ayakkabılarla’ dikkat çektiler
Hükümet verilerine göre, 2018’de en az 3 bin 600 kadın öldürüldüğü Meksika’da yüzlerce kadın, kadın cinayetlerine karşı şehrin ortasını kırmızı ayakkabılarla donattı.

Meksika’nın başkenti Mexico City’de yüzlerce kadın ülkede kaybolan, şiddet gören ve öldürülen hemcinslerine dikkat çekmek için şehrin ortasını kırmızı ayakkabılarla donattı.

Meksikalı ödüllü sanatçı Elina Chauvet’ten ilham alan protestocular, öğle saatlerinde kavurucu sıcağa rağmen başkentteki ünlü Zocalo meydanında bir araya geldi. Protestocular, öldürülen kadın ve kız çocukları temsilen meydana kırmızı ayakkabılar yerleştirdi. Her bir çift ayakkabı kayıp bir kadını, kırmızı renk ise cinayetleri işaret ediyor.

Chauvet’in Kırmızı Ayakkabı Projesi, ilk kez 2009 yılında kentte şiddet gören ve öldürülen kadınlara farkındalığı artırmak amacıyla Meksika’nın Ciudad Juarez şehrinde sergilenmişti.
60 yaşındaki sanatçı Elina Chauvet, kız kardeşinin kocası tarafından Kuzey sınırındaki Juarez kentinde öldürülmesinden sonra bu sergiye karar verdiğini anlattı.

Enstalasyon, daha sonra Meksika, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da farklı şehirlerde de sergilendi.

Hükümet verilerine göre Meksika’da, 2018’de en az 3 bin 600 kadın öldürüldü. Birleşmiş Milletler’in (BM) 2018 kadın raporuna göre de Meksika’da günde 7’den fazla kadın cinayeti işleniyor.


Kaynak: euronews

İlgili haberler
Meksikalı kadınlar katledilen kızkardeşleri için a...

Binlerce Meksikalı kadın, vahşice katledilen genç bir kadın için sokağa çıktı. Araştırmalara göre, ü...

MEKSİKA: Kadın işçilerin faili meçhullerle öldürül...

Ülkenin insanlıkdışı çalışma koşullarının ayyuka çıktığı bölgelerinde kadın cinayetleri de korkunç b...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Meksikalı anneler kayıp çocuklarını...

Meksika'da anneler gününde binlerce anne ve aileleri başkent Meksiko’ya yürüdü.