Meksika’da kadınlar mahkemeyi ateşe verdi
Meksika’da Ingrid Escamilla’nın ve 7 yaşındaki Fatima Cecilia Aldrighett’in öldürülmesi ile başlayan protestolar büyüyor. Hükümetin politikalarını eleştiren kadınlar Sonora eyaletinde mahkemeyi yaktı.

Meksika’da 25 yaşındaki Ingrid Escamilla’nın 14 Şubat’ta 46 yaşındaki Erik Francisco Robledo tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar sürüyor. 20 Şubat’ta da 7 yaşındaki bir kız çocuğunun okul çıkışı trafiğe takılan annesini beklerken kaçırılarak öldürülmesinin ardından gittikçe büyüyor. Fatima Cecilia Aldrighett adlı kız çocuğunun cesedi bir plastik torbaya konarak atılmış, cesette, Fatima’nın cinsel saldırıya uğradığını ve dövüldüğünü gösteren izlere rastlanmıştı. Cinayet zanlısı çift gözaltına alındı.

Hükümeti ve yargıyı protesto eden kadınlar, önceki gün Sonora eyaletinde mahkemeyi ateşe verdi.

Kadınlar daha önce de Ingird Escamilla’nın fotoğraflarını sansürsüz bir şekilde paylaşan La Prensa gazetesi binasına yürümüş, gazetecilerin arabalarını ateşe vermişti.

‘SESSİZLİĞİ ÇOKTAN BOZDUK’
Hükümetin kadın politikalarını eleştiren protestocuların arasında yer alan, 19 yaşında öldürülen María de Jesús Jaime Zamudio’nun annesi “Ben kızı öldürülen anneyim. Her şeyi yakıp yıkmaya hakkım var benim. Kimseden de izin istemiyorum. Bizle beraber mücadele etmeyenler yolumuzdan çekilsin” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Benim kızımı öldürmeden önce, daha birçok kadını öldürdüler. Peki biz ne yapıyorduk? Ağlayıp dikiş dikiyorduk. Artık bu sona erdi! Sessizliği çoktan bozduk! Ailem, kendim ve kızım için adalet talep ediyorum! İsmi unutulan kadınlar için de adalet talep ediyorum! Çünkü her gün bir kadın daha öldürülüyor.”

Kaynak: BBC Türkçe


İlgili haberler
Meksikalı kadınlar katledilen kızkardeşleri için a...

Binlerce Meksikalı kadın, vahşice katledilen genç bir kadın için sokağa çıktı. Araştırmalara göre, ü...

MEKSİKA: Kadın işçilerin faili meçhullerle öldürül...

Ülkenin insanlıkdışı çalışma koşullarının ayyuka çıktığı bölgelerinde kadın cinayetleri de korkunç b...

Latin Amerika’da ABD destekli ‘kadın kırımı’

20. yüzyıldan günümüze devam eden ekonomik, politik ve askeri ABD müdahaleleri, uyuşturucu karteller...