Meksika’da kadınların mücadelesi kazandı: Kürtaj suç değil
Yüzlerce yoksul Meksikalı kadın kürtaj nedeniyle yargılanırken, en az birkaç düzine kadın hapis cezasına çarptırıldı. Yüksek Mahkeme kararı tüm kadınlar, için bir dönüm noktası oldu.

Meksika'da kadınların uzun süredir yürüttüğü kürtaj hakkı mücadelesi kazanımla sonuçlandı. Meksika Ulusal Adalet Yüksek Mahkemesi (SCJN) kürtajı suç sayan yasanın anayasaya aykırı olduğuna ve kürtaj için uygulanan prosedürlerin suç olmadığına karar verdi.

Meksika Yüksek Mahkemesi, Coahuila eyaletinin kürtaj yaptırımlarını ceza kanunundan kaldırmasını emretti. Meksika Yüksek Mahkemesi Başkanı Arturo Zaldivar, kararı tüm kadınlar, özellikle de en savunmasız olanlar için “bir dönüm noktası” olarak selamladı. Yasağa karşı kadınlar aylarca sokaklarda eylem yapmıştı. 

BİRÇOK EYALETTE KÜRTAJA ERİŞİM KISITLI

Bianet’in haberine göre, Yüksek Mahkeme Yargıcı Luis Maria Aguilar da, hareketi “Kadın hakları için tarihi bir adım” olarak nitelendirdi. 10 yargıç tarafından yapılan oylama, yasalarını yeni sıkılaştıran Teksas sınırındaki bir kuzey Meksika eyaleti olan Coahuila’da kürtajla ilgili bir ceza yasasına karşı çıkan 2018 tarihli bir davaya dayanıyor. Kürtaj şu anda ülkenin dördü hariç tüm eyaletlerinde ciddi şekilde kısıtlanmış durumda. Dünyanın en büyük ikinci Katolik ülkesindeki karar, mahkemelerin artık kürtaj davalarını kovuşturamayacağı anlamına geliyor ve Arjantin’de bu yılın başlarında yürürlüğe giren tarihi yasallaştırmayı takip ediyor. Karar, ülke genelinde kürtajın suç olmaktan çıkarılmasının önünü açabilir. Yüzlerce yoksul Meksikalı kadın kürtaj nedeniyle yargılanırken, en az birkaç düzine kadın hapis cezasına çarptırıldı. Zaldivar, oylama sonucunun ülkedeki tüm yargıçlar için zorunlu bir kriter oluşturduğunu ve kürtaj yaptıran herhangi bir kadının mahkeme ve anayasa kriterlerini ihlal etmeden yargılanmasını artık mümkün kılmadığını söyledi.

KÜRTAJ 26 ÜLKEDE HALEN TAMAMEN YASAK

Dünya Nüfus Araştırması (World Population Review) 2020 verilerine göre, kürtaj dünyanın 26 ülkesinde -kadının sağlığı veya hayatının tehlikede olduğu durumlar da dahil olmak üzere- tamamen yasak. Bu ülkelerin arasında Amerika ülkeleri Honduras, Nikaragua, El Salvador, Surinam, Haiti, Jamaika ve Dominik Cumhuriyeti; Afrika ülkeleri Moritanya, Senegal, Sierra Leone, Kongo, Angola ve Madagaskar; Mısır, Irak ve Filipinler de var. 37 ülkede ise kürtaja yalnızca anne adayının hayatı ya da sağlığı tehlikede olduğu durumlarda izin veriliyor. Dünya nüfus araştırmasının paylaştığı bu listede Türkiye hamile kalan kadınların talep etmeleri halinde kürtaj olabildiği ülkeler arasında gösteriliyor.

Fotoğraf: Mexico City'de 2018'de yasal ve güvenli bir kürtaj için Küresel Eylem Günü'nde yapılan eylem. (Wotancito/Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0)


İlgili haberler
Dünyada kürtajın tarihi

Dünyada 73 ülkede serbest olan kürtaj, 68 ülkede ise yasak! Bu serbestliğin de yasağın da bir tarihi...

Türkiye'de kürtajın tarihi

Türkiye'de 27 Mayıs 1983'te kürtaj yasal hale geldi. Aradan geçen 34 yılda kürtaj konusunda neler ya...

GÜNÜN SORUSU: Türkiye’de kürtaj yasal mı, yasak mı...

Tayyip Erdoğan’ın 2012 yılında ‘kürtaj cinayettir’ sözleriyle başlattığı tartışamadan sonra kafalar...