New York’ta çocuk yaşta evlilikleri durdurmaya bir adım kala
ABD’de hala 27 eyalette, eğer mahkeme izin verirse yaş sınırı belirlenmeden çocuk evliliklere izin verilmekte. New York, şimdi, çocuk evliliği bitirmek için diğer eyaletlere önderlik etme şansı yakala

Mahkemeden ve ailesinden izin alındığı müddetçe 14 yaşa kadar olan çocuk evliliklerin New York’ta yasal olduğunu söylediğimde insanlar bana inanmıyorlar. Daha çok ‘’Ne? Dalga mı geçiyorsun?’’ diye bağırıyorlar.
Bu tepkilerin ardından ‘’Bu kanun eskidir herhalde, kimsenin bu kadar küçük yaşta evlendiğini sanmıyorum; evlenmiyorlar herhalde, değil mi?’’ şeklinde söylemlerle şaşkınlıkları devam ediyor.
Aslında, çocuk yaştaki evliliklerin oranı hala yüksek. 2001-2010 yılları arasında New York’ta 18 yaş altı evliliklerin sayısı 3850’yi buldu. Çoğu 16, 17 yaş civarı olan bu evliliklerin bir kısmı 14, 15 yaşındaki çocukların yaptığı evlilikler. Bu evlilikler, genelde, çocuk yaştaki genç kızların kendilerinden yaşça çok büyük adamlarla yaptığı evlilikler.
Bugünlerde, çocuk yaştaki evliliğe izin veren New York’taki bu kanunun sonlandırılmasına bir adım daha yaklaştık. New York Eyalet Meclisi’nin iki kurumu da 17 yaşın altındaki çocukların evliliğini yasaklayan yasayı onayladı ve 17 yaşındaki çocukların yalnızca mahkeme izniyle evlenmesine izin verdi. Şimdi herkes, evlenmek için 18’ine kadar beklemek zorunda kalacak.
Şimdi geriye, yeni düzenlenmenin yasa olması için Vali Andrew Cuamo’nun imzası kaldı.
Vali, bu düzenlemeyi kesinlikle imzalamalı.
Çocuk evlilik, 18 yaş altındaki çocuğun yaptığı evliliklerdir. Bu evlilikler, 18 yaş altındaki çocuğa zarar verdiği gibi küçük yaşta sahip olacağı çocuklara da psikolojik ve fizyolojik açıdan zarar vermeye açıktır. Çocuk evlilikler genelde,okulu bırakmakla ve büyük bir yoksullukla sonuçlanır. Erken yaştaki gebelikler ise hem anne için hem de bebek için ölüm riski taşımaktadır. Erken yaşta evlilik yapan kadınlar, aile içi şiddete diğer kadınlara göre daha fazla maruz kalmaktadır. Genç kızlar mutsuz evliliklerden ve geçimsizlikten kaçarlarken sığınma evi, yasal yardım gibi durumlarla karşılaşabiliyorlar.
Dünyadaki birçok ülke çocuk evlilikleri 2030 yılına kadar bitirmeyi hedeflemekle birlikte birçok çalışma yapmaktadır. ABD’nin de dahil olduğu birçok ülke, çocuk yaşta evliliği bitirmek için yapılan çalışmalara kaynak ayırıyor. Almanya, Malavi, Nepal, Hollanda, İspanya ve İsveç çocuk evliliğin önüne geçmek için yasalarını değiştiren ülkeler arasında.
ABD’de de işler değişmekte, fakat bu değişim çok yavaş. Hala 27 eyalette, eğer mahkeme izin verirse yaş sınırı belirlenmeden çocuk evliliklere izin verilmekte. New York, şimdi, çocuk evliliği bitirmek için diğer eyaletlere önderlik etme şansı yakaladı. New York’un artık gözü kulağı imzayı atması beklenen Vali Cuamo’da.

* Esra Tombultürk hrw.org sitesinden Ekmek ve Gül için çevirdi.


 

ABD’NİN ÇOCUK GELİNLERİ: 11 YAŞINDAYKEN TECAVÜZCÜSÜYLE EVLENDİRİLDİ!

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Florida eyaletinde bir kadın, daha çocuk yaştayken kendisine tecavüz eden Katolik kilisesi cemaatinden bir adamla 11 yaşındayken evlenmeye zorlandığını iddia etmişti. New York Times gazetesine konuşan Sherry Johnson, ailesinin gittiği kilisenin üyeleri tarafından dört kez tecavüze uğradığını, 10 yaşındayken hamile kaldığını anlattı.
Genç kadın, ailesinin tecavüzcüyü korumak için kendisini henüz 11 yaşındayken zorla evlendirdiğini söyledi.
Johnson, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Annem bana evlenmek isteyip istelemediğimi sordu. Ben, ‘Bilmem. Evlilik ne, eş nasıl olunur?’ diye sordum. Annem de ‘Evleneceksin işte’ dedi.”
Johnson’ın toplam 9 çocuğu var. Evliliği nedeniyle okula düzenli gidemeyen kadın, onun yerine çocuklarına bakmak zorunda kaldığını söyledi. Çocukların yarattığı ekonomik sıkıntılar ise kocasıyla sık sık kavga etmelerine neden oldu. Birçok erken yaşta evlilik gibi bu evlilik de uzun sürmedi.
Johnson da, “Affedilmez Olanı Affetmek” adını verdiği bir kitap yazarak hikayesini anlattı. Kitap, Florida Eyaleti Temsilciler Meclisi üyesi Cynthia Stafford’ı, çocuk evliliklerinin yasaklanması konusunda bir yasa tasarısı sunmak üzere harekete geçirdi. Stafford, “Evlilik, yetişkinlere ait bir sorumluluk. Oy vermelerini, alkol almalarını istemiyoruz; araba kullanamıyorlar. Sonra da 16 yaşından önce evlenmelerine izin veriyoruz!” dedi.
Stafford’un yasa tasarısı Eyalet Senatosu'ndaki komiteden geçmedi. Bu yıl New Hampshire eyaletinde de benzer bir tasarı reddedilmişti. New Jersey Valisi Chris Christie, eyaletinde çocuk evliliklerinin yasaklanmasını öneren tasarıyı veto etmişti. Christie, bunun New Jersey’de dini geleneklerine bağlı bazı toplulukların kültür ve adetlerini ihlal edeceğini söylemişti.
2011’de yapılan bir araştırma, ABD’de 9.4 milyon kadar kadının 16 yaşından önce evlendiğini ortaya koydu. Bu kadınların psikolojik sorunlar yaşamaya daha meyilli olduğuna dikkat çekildi. Florida, ABD’de ailelerinin izniyle her yaştan çocuğun evlenmesine izin veren 27 eyaletten biri.

İlgili haberler
Almanya'da 'çocuk evlilikleri'nin yasaklanmasının...

Almanya’daki kadın örgütleri ülkede yapılacak çocuk evliliklerinin kesinlikle yasaklanmasını istiyor...

Bu gelinlikli protestonun sebebi size de çok tanıd...

Türkiye’de de çıkarılmak istenen ancak, protestolar sonrası geri çekilen tecavüz yasasının bir benze...