Okul öncesi öğretmenleri çocuklarının eğitim masrafını karşılayamıyor
Avustralya’da okul öncesi ve erken çocukluk eğitimi alanında çalışan eğitimciler ve işçiler son 20 yılın en büyük grevini yaptılar.

Çalışanların yüzde 89.3’ü kadın olan sektörde kadın ve erkekler arasındaki ücret farkı korkunç! Kadın eğitimciler aynı alandaki erkeklerden ortalama yüzde 31.9 daha az kazanıyorlar. Okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan eğitimciler ve işçilerin sendikası United Voice (Birleşik Ses) Genel Sekreter yardımcısı Helen Gibbons “Bir eğitim olmaktan daha çok geleneksel kadınlık işleri olarak görülen mesleğimize verilen önemin ne derece düşük olduğunu bundan daha çok gösteren bir rakam yok” diyor ücret eşitsizliği karşısında. “Evde kadınların bakım işleri değersiz görülüyor, bu değersizlik ev dışında kurumsal bakım hizmetleri söz konusu olduğunda da devam ediyor” diyor.
Okul öncesi eğitim öğretmenleri bir ilkokul öğretmeninden yüzde 30 daha az kazanç elde ediyor. “2 yaşındaki çocuklar 7 yaşındaki çocuktan daha önemsiz değil” diyor Gibbons.
Greve yaklaşık 3 bin çalışan katıldı.
Üç farklı alanda nitelik sertifikası edinerek çalışan bir okul öncesi öğretmeninin kazancı haftalık 809 dolar. 4 yıllık üniversitesi mezunu eğitimcilerin kazancı ise haftalık 1009 dolar. Gibbons, “Çok ironik ama kendi çocuklarının iyi bir gelecek sahibi olmasını isteyen bir okul öncesi eğitmeni çocuğunun eğitim masraflarını karşılamak için yeterli bütçeye sahip olamıyor” diye anlatıyor durumu; “Üstelik, çocuk sahibi olduklarında işten ayrılmak zorunda kalıyorlar çünkü devlet yeterli bir çocuk bakım parası ödemiyor.”
Greve çıkan okul öncesi öğretmenleri talep ettikleri ücret artışının ebeveynlerin cebinden çıkmasını değil, devletin okul öncesi eğitim personeline daha yeterli bütçe ayırarak sorunu çözmelerini istiyor.
Okul öncesi öğretmenleri ve çocuk bakım hizmetinde çalışan 1000 kişi Mart ayında da aynı taleple işten erken ayrılma eylemi yapmıştı.
Çalışanların yaptığı eylem, ülke çapında yaklaşık 10 bin aileyi etkiledi.

İlgili haberler
İngiltere’de öğretmenler ‘evsiz’

İngiltere’nin Bath ve Londra şehirlerinde yaşayan iki öğretmenin yaşadıkları konut sorununun özeti:...

Okul öncesi dönemde din eğitimi

Erken yıllarda verilen dini eğitimle birlikte “günah” ve “cezalandırılma” kavramlarının kullanılması...

Nerede ücretsiz, nitelikli kamu kreşleri?

Aslında kreş bir haktır. Devlet açmalıdır, denetlemelidir, niteliğini artırmalıdır. Hem bunu yapmıyo...