Paris’te kasiyer bir kadın salgından hayatını kaybetti
Carrefour’da kasiyer olarak çalışan 52 yaşındaki Aicha Issadounene, salgın sebebiyle hayatını kaybetti. Bağlı olduğu CGT Sendikası ise hükümete seslenerek ‘Daha ne kadar ölüm gerekiyor?’ diye sordu.

Paris, Seine-Saint-Denis’de, 18 yıldır Carrefour’da kasiyer olarak çalışan 52 yaşındaki Aicha Issadounene, koronavirüs salgınından dolayı 26 Mart akşamı hayatını kaybetti. 27 Mart günü ise Carrefour yönetimi çalışanının öldüğünü kamuoyuna, açıkladı.

Aicha’nın tecrübeli bir işçi ve çalışma arkadaşlarıyla iyi iyi ilişkiler kuran birisi olduğu paylaşımları yapılırken, üyesi ve delegesi olduğu CGT Carrefour Sendikası da böylesi paylaşımlarda bulundu.

CGT’den Seint-Saint-Denis’in açıklamasında, “Üyemiz ve delegemiz olan Aicha yoldaşımızı, bu zor koşullarda salgından dolayı kaybetmenin acısı içindeyiz. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” dediler.

Fransa’da market sektöründe ikinci ölüm gerçekleşmiş oldu. Sendika ise, Fransa Carrefour Genel Direktörü Alexandre Bompard’ın Fransa 2 kanalında yapmış olduğu iç rahatlatıcı konuşmasından çok uzakta olduklarını vurguladı.

CGT: HİÇBİR PRİM BİR İŞÇİNİN HAYATININ YERİNİ ALAMAZ
CGT, patronları ve hükümeti çalışanların salgından dolayı karşılaşacağı gerçek riskler konusunda uyarmıştı. Konuya dair bir açıklama yapan sendika şunları söyledi:

Bu şunu göstermektedir ki, iş dünyasında devam edebilirlik ve kâr hırsı, işçilerin hayatına mâl olmaktadır. Bir o kadar içinde bulunduğumuz sektörde 731’den fazla vakanın oluşu ve bu kişilerin bir kısmının ağır durumda olduğu, sendikanın araştırmaları arasında yer alıyor.
Macron hükümeti ve patronlar, bulunduğumuz salgın durumunun ağır koşullarından dolayı bizim gibi (ekonominin devamı için gerekli sektörlerde) ne zaman acil önlemleri almayı düşünüyorlar? Sonunda mı! Şirketler önlem alınacaklarına karar veriyorlar ama Auchan şirketi örneğindeki gibi, aşağılayıcı ve bilinçsizce 2001 yılına ait maske ve eldivenlerin yollanıp kullanılması için mi? Hiçbir prim, bir işçinin hayatının yerini alamaz. Daha ne kadar ölüm gerekiyor anlamanız için?


İlgili haberler
FRANSA: İşçi kadınlar en güvencesizler… En ağır be...

Fransa’da Özgürleşme ve Sosyal İlerleme için Kadın Eşitliği Örgütü Ulusal Komitesi, Koronavirüs salg...

Teksas’ta korona salgını bahanesiyle kürtaj işleml...

Teksas Başsavcısı ‘çok gerekli olan kaynakları korumak’ ve büyüyen COVID-19 salgını ile mücadele etm...

Kadınlar bir parolayla şiddete maruz kaldıklarını...

Koronavirüsle birlikte uygulanan karantina sonrası kadına yönelik şiddetin arttığı belirten Fransa’d...