Pembe kurdele takınca işten atıldı, arkadaşları destek için iş bıraktı
Finlandiya’da, meme kanserine dikkat çekmek için üniformasına taktığı pembe kurdele gerekçesiyle işten atılan havalimanı çalışanı için arkadaşları iş bıraktı.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de Vanda Hava Limanı’nında bir güvenlik görevlisi meme kanseri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla üniformasına taktığı pembe kurdele gerekçesiyle işten atıldı. Durumu protesto için iş arkadaşları işi bırakarak hava limanında gösteri yaptı.

İŞİ BIRAKIP GÖSTERİ YAPTILAR

Finnair ve Finavia hava yolları şirketlerinin sahibi olduğu Airpro adlı güvenlik hizmetlerini yürüten şirket, üniformasına pembe kurdele taktığını gerekçesiyle Patrik Leppanen’in işine son verdi.
Güvenlik personeli, arkadaşlarını işten atılmasını kınamak için Pazartesi günü saat 12.00-16.30 arası işi bıraktı ve hava meydanında bir gösteri düzenledi.
Finavia, meydana gelebilecek gecikmelerden dolayı yolculardan havalimanına daha erken gelmelerini istedi. Hava trafiğinde gecikmelerin olmaması için eylemci personelin yerine Avarn adındaki güvenlik şirketinde çalışanları görevlendirildi. Airpro çalışanları IAU federasyonu, Avarn çalışanları ise PAM federasyonuna üye ve farklı toplu sözleşmelere tabiler.

SENDİKA: ARKADAŞLARIYLA DAYANIŞIYORLAR

İşten atılan güvenlik görevlisin üye olduğu Havayolları Birliğinin ( IAU) Başkan Yardımcısı Pekka Kahkönen, Finlandiya Ulusal Haber Ajansı Yle’ye “Çalışanlar işvereninin personel politikasını protesto ediyor ve doğal olarak işten atılan arkadaşlarıyla dayanışıyorlar” açıklamasını yaptı.
İşverenin pembe kurdele takılmasını “yasaklama hakkı” olsa bile gösterdiği tepkinin akılcı olmadığını söyledi.
Airpro Genel Müdürü Janne Hattula, Iltasanomat gazetesine yaptığı açıklamada sorunun iş elbiselerinin nasıl görünmesi kaynaklandığını belirterek “Biz hayır için yapılan birçok kampanyaya maddi destek verdik. Sorun pembe kurdele sorunu değil üniformalara neyin takılacağı sorunudur” dedi.

LEPPANEN: PİŞMAN DEĞİLİM

Kanser Vakfı, her yılın ekim ayında meme kanseri araştırmaları için kampanya yürütüyor ve pembe kurdeleler satarak gelir kaynak elde ediyor.
İşten atılan 22 yaşındaki Patrik Leppanen, kampanyaya destek amacıyla pembe kurdele satın alarak yakasına taktı. İşveren üniformada kurdele taşımanın yasak olduğunu belirterek çıkarmasını istedi. Yapılan sözlü ve yazılı ikazlara rağmen kurdeleyi çıkarmayı reddedince işine son verildi.
Uzun süreden beri meme kanseri tedavisi gören bir yakınına destek vermek için pembe kurdele taktığını belirten Leppanen, kurdele taktığı için pişman olmadığını ve arkadaşların kendisine destek vermesinden güç aldığını ve konuyu yargıya taşıyacağını söyledi.

İlgili haberler
‘Meme’ demeden farkındalık mı olurmuş?

Sosyal medyada ‘elma, dolma yemedim aman tatile de gitmedim...’ gibi şeylerle karşılaşıyorsanız çok...

Finlandiya’da saldırıya uğrayanların 8’i kadın

Finlandiya’nın Turku ilinde gerçekleşen bıçaklı saldırının hedefinde kadınların olduğu açıklandı.

Sovyetlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği: Çalışırk...

Ne yani çalışma yaşamı insan hayatı merkezli inşa edilemez mi? Burada kadın ve çocuklar ayrıca gözet...