Polonya’da bir kadın kürtaj yasağı nedeniyle hayatını kaybetti
Polonya’da 22 haftalık hamile ve sağlık sorunları yaşayan bir kadın kürtaj yasağı nedeniyle kürtaja alınmadı. Kadın 30 yaşındaki kadın yaşamını yaşamını yitirirken kadınlar sokağa çıktı.

Polonya’nın sertleştirilen kürtaj yasası ilk ölüme yol açtı. Doktorların cezalandırılacakları korkusuyla kürtaj yapmadığı kadın öldü.

Pszczyna, Güney Polonya: Hamile bir kadının fetüsü rahimde ölmek üzere. Ancak doktorlar kadının sağlığını tehlikeye atmamak için fetüsü almak yerine beklemeyi tercih ediyor. 30 yaşındaki kadın da septik şoktan ölüyor.

Tıbbi suistimal konusunda uzmanlaşmış Polonyalı Avukat Jolanta Budzowska, geçtiğimiz cuma günü sosyal medyada yaşanan trajik olaya dikkat çekti. Kadının ailesi ile birlikte pazartesi günü başka bir açıklama yayımladı. Buna göre hamile kadın, hastaneden ailesine doktorların “bekle gör” tavrını benimsediğini ve yasal kürtaj kısıtlamaları nedeniyle hamileliğini hemen sonlandırmadığını duyurdu. Daha önce amniyotik sıvı ile ilgili sorunlar vardı, kadın hamileliğin 22. haftasındaydı. Kürtajla hayatı kurtulabilirdi ama doktorlar yeni kürtaj yasası nedeniyle cezalandırılabilecekleri için cesaret edemedi.

Polonya’da, kürtajı yasaklayan, önceki kürtaj yasası 1993’te çıkarılmıştı. Hamilelik tecavüzden kaynaklanıyorsa, hamile kadının sağlığı tehlikedeyse veya fetüsün ciddi şekilde zarar görmesi durumunda kürtaja izin veriliyordu. Ancak sonuncusu geçen yıl yapılan yasa değişikliğiyle yasaklandı. Başka bir deyişle, hayatta kalma şansı olmayan çocukların yine de hamile kadın tarafından kendiliğinden düşünceye kadar taşınması zorunlu bırakıldı.

Teoride, ölen Polonyalı kadının hamileliği, hayatı tehlikede olduğu için yasal olarak sonlandırılabilirdi. Ancak Anayasa Mahkemesinin 20 Ekim 2020 tarihli kararından bu yana, Polonya’daki doktorlar yaptırım korkusuyla yasaları daha da katı yorumlama eğilimindeler. Doktorlar yasa dışı kürtaj için üç yıl hapis cezasına çarptırılıyor. Hastane yönetimi doktorları suçlama konusunda aceleci hüküm verilmemesini isterken savcı genç kadının ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

Pazartesi günü Varşova’daki Anayasa Mahkemesi önünde toplanan yüzlerce kişi, ölen kadını anmak ve üreme haklarına getirilen kısıtlamaları protesto etmek için eylem yaptı. Polonya’nın diğer şehirlerinde de insanlar sokaklara döküldü. Polonyalı kadın hakları örgütleri, “Bir fazla ölüm istemiyoruz!” sloganıyla ülke genelinde protesto çağrısında bulundu. Ölen kadın geride bir kız çocuğu ve eşini bıraktı.

Fotoğraf: DPA


İlgili haberler
Polonya’da on binlerce kadın, kürtaj için yurt dış...

Polonya’da geçen yıl kürtajın neredeyse tamamen yasaklanmasından bu yana, hamileliğini sonlandırmak...

Polonya’da kadınlar kürtaj yasağını protesto etti

Polonya’da kürtaj yasağını sertleştiren anayasa mahkemesi kararı protesto edildi. Binlerce kişi, cen...

Polonya’daki kürtaj protestolarının sembolleri*

Polonya'da yüz binlerce insan sokaklara dökülürken protestoları karakterize eden semboller kullanıld...