Polonya’da kürtaj hakkı tamamıyla kaldırılmaya çalışılıyor
Polonya'da kadınlar kürtaj yasasının sertleştirilmesini protesto ettiler.

Polonya parlamentosunda bugün kürtajı daha da zorlaştıracak olan bir yasa tasarısı üzerine görüşülüyor. Polonya'da şimdiki yasaya göre hamilelik annenin yaşamını tehlikeye sokuyorsa, tecavüz sonucu gerçekleşmişse ve doğmamış çocuğun çok ağır engelli olduğu kesin belliyse kürtaja izin veriliyor. Yeni yasayla bunlar tümüyle iptal edilecek. Katolik kilisesi ve hükümetteki PİS partisi, doğmamış canı korumak, engellilere yönelik ayrımcılığa son vermek için böyle bir yasa tasarısını savunurken, kadın örgütleri kürtajın tamamen yasaklandığını ve kadınların kendi bedenleriyle ilgili kararları alma hakkına yönelik büyük bir saldırıda bulunulduğunu belirtiyorlar.

Bu nedenle dün (14 Nisan) Korona nedeniyle var olan tüm kısıtlamalara rağmen ülke çapında sembolik eylemler yapıldı. Varşova şehir merkezindeki bir kavşakta araba konvoyu oluşturan kadınlar, korna çalarak yasa değişikliğini protesto ettiler. Birçok yerde de kadınlar aralarındaki mesafeyi koruyarak ve maske takarak, ellerindeki pankart ve dövizlerle protestolarını gösterdiler. Ayrıca internette Evde Protesto-Strajk Kobiet hashtag'iyle yasa düzenlemesine karşı eylem yapıldı.

Polonya parlamentosunda bugün ayrıca okullarda 18 yaşın altındakilere cinsel eğitim verilmesinin yasaklanması, ihlal edilmesi durumunda ceza hukuku kapsamında cezalandırılmasını esas alan bir yasal düzenleme de karar altına alınacak.


İlgili haberler
Koronavirüs salgını kürtaj olmak isteyen kadınları...

Salgın sırasında, korona hastaları dışında farklı sebeplerle hastanelere başvurması gereken kişiler...

100 örgütten ortak açıklama: Kürtaja güvenli erişi...

100 sivil toplum örgütü ortak bir açıklama yayımlayarak, kürtaja erişimin sağlanması için acil önlem...

Almanya’daki salgında kadınlar: Ekonomik yük, şidd...

Almanya’da salgın nedeniyle kadınlar ekonomik yükü sırtlıyor, evde şiddet artıyor, kürtaja erişemiyo...