RAWA: Taliban'a karşı kadınların mücadele bayrağını yükseltmeye devam ediyoruz
Afganistan Devrimci Kadınları Derneği (RAWA) Afganistan işgalinin 1’inci yıl dönümü dolayısıyla açıklama yayınladı.

Afganistanlı kadınlarının özgürlük ve adalet için mücadele bayrağını yükselterek tarih yazdığını kaydeden RAWA, “Taliban ve cihatçı gruplara karşı kadınların mücadele bayrağını yükseltmeye devam ediyoruz” açıklaması yaptı.

ABD’nin, “Kabil'in düşmesi ve Eşref Gani'nin kaçmasına şaşırdık” yönündeki ifadelerinin hatırlatıldığı açıklamada, asıl planın iktidarı Taliban'a devretmek olduğu vurgulandı. “20 yıllık ABD işgali sırasında ABD/NATO, Taliban'ı alternatif bir güç olarak tuttu ve sürekli bir ‘yakala ve kovala’ oyunu oynayarak onu gizlice güçlendirdi” denilen açıklamada, Taliban’ın sivillere karşı birçok suç, intihar saldırısı ve bomba patlaması gerçekleştirdiği ve nadiren ABD-NATO üslerini hedef aldığı hatırlatıldı. 

‘ABD IŞİD'İ AKTİF OLARAK GÜÇLENDİRİYOR’

ABD’nin, çıkarlarını korumak ve Çin ve Rusya ile rekabet etmek için Afganistan'dan vazgeçmediğine vurgu yapılan açıklamada, “Emperyalist efendileri dünyayı 'kapsayıcı' bir hükümet kurmakla kandırıyorlar ama aslında sadece daha deneyimli ajanlarından bazılarını Taliban hükümetinde konumlandırmaya çalışıyorlar. Ayrıca, medyaya göre, ABD bölgede IŞİD'i aktif olarak güçlendiriyor, IŞİD'in işe alımı geçen yıl neredeyse üç katına çıktı. IŞİD teröristlerini Suriye'den Veziristan'a ve ardından doğu Afganistan'a transfer etmek, IŞİD'in Çin ve Rusya'ya baskı yapmak için bölgede kaos yaratmak için bir sonraki seçenek olduğunu gösteriyor” diye kaydedildi.

Taliban’ın kadınları eğitim, çalışma ve özgürlük hakkından mahrum ettiğinin belirtildiği açıklamada, kadınların çeşitli devlet dairelerine ve özel kurumlara, okullara ve medyaya girmelerini yasakladığı erkek refakatçi olmadan hareketlerinin kısıtlandığı ve başörtüsünün zorunlu ilan edildiği belirtildi.

‘HALKIMIZ UMUDUNU KAYBETMEDİ’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Tüm bu trajedilere katlanmasına rağmen halkımız geleceğe dair umudunu henüz yitirmemiş ve bu Ortaçağ zihniyetli paralı askerlerin kaçınılmaz çöküşünü öngörmekte. Emirlik arayan ve hilafet arayan gruplar arasındaki çatışmalar her geçen gün şiddetleniyor, Taliban Vahhabiler, Selefiler ve IŞİD ile karşılaştırıldığında aynı madalyonun iki yüzü olsa da aralarında hala kıyasıya anlaşmazlıklar var. Temel iş fırsatlarını veya güvenliği sağlamadaki başarısızlıkları ve pasiflikleri dayanılmaz hale geliyor. Bugün Afganistan dahil tüm dünya ilerliyor ama bu gerici rejim ulusu aşırı derecede Ortaçağ'a sürüklüyor.

‘KADINLARIN MÜCADELE BAYRAĞI’

Başta kadınlar olmak üzere kitleleri büyük ölçüde harekete geçireceğiz. İlerici güçler, hiçbir beklentisi olmaksızın özgürlük, laikliğe dayalı demokrasi ve sosyal adalet için mücadele ve dayanışma içinde bir çaba içerisinde olacak. Bu büyük mücadeleye ve Afganistanlı kadınlarda saklı olan olağanüstü potansiyele inancımız tamdır. Afganistan ve halkı için bu çok önemli savaşta adalet arayan her gücün ve bireyin elini içtenlikle sıkıyor, Taliban ve cihatçı köktenci gruplara karşı kadınların mücadele bayrağını yükseltmeye devam ediyoruz."

Kaynak: MA

Fotoğraf: pz.rawa.org

İlgili haberler
Afganistan’da kadınlar “İş, ekmek, özgürlük” sloga...

Afganistan'ın Taliban tarafından işgal edilmesinin birinci yıldönümü arifesinde Kadınlar Kabil'de so...

Taliban işgalinin 1. yılında Afgan kadınlar: Canla...

Afganistan Yeni Komünist Hareketi yöneticisi Maryam Haidari ve Afganistan Kadın Haber Ajansı Başkanı...

Afganistan'da sığınma evindeki kadınlar şiddet gör...

Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan rapor, kadınlara destek kuruluşları ile barınma evleri...