Seçim 2023
Resmi olmayan sonuçlara göre Sharon Graham Unıte Sendikasının ilk kadın başkanı
Birleşik Krallık’ta özel sektördeki en büyük sendika, Unite the Union’ın başkanlık seçiminin resmi olmayan sonuçlarına göre Sharon Graham sendikanın ilk kadın başkanı oldu.

Birleşik Krallık’ta özel sektördeki en büyük sendika, Unite the Union’ın başkanlık seçimi 23 Ağustos Salı günü sona erdi. Resmi sonuçlar henüz açıklanmamış olsa da, BBC, Guardian gibi gazetelerin de içinde olduğu BK medyası Sharon Graham’a verilen oyların açık ara önde olduğunu yazdı. Sonucun kesinleşmesi halinde, Sharon Graham, Unite’ın ilk kadın başkanı olacak. Açıklamalara göre, diğer adaylardan Steve Turner ikinci, Gerard Coyne üçüncü sırada.

Graham’in bu zaferi, sosyal medyada Unite üyesi işçiler, gazeteciler ve politikacılar tarafından çokça konuşuluyor. Kimileri sonucu “beklenmedik” olarak değerlendiriyor. Çünkü seçim sırasında, Unite branşlarından gelen adaylık gösterimlerine göre, Steve Turner daha fazla oy alarak aday gösterilmiş, seçim sırasında adaylıktan çekilen Howard Beckett, Turner’ın kampına geçmişti. Seçim boyunca, Graham’a da “sol oyları bölmemesi ve seçimi sağ aday Coyne’e kazandırmaması” çağrısı ile Turner lehine adaylıktan çekilmesi için baskı yapıldı. Ayrıca, eski başkan Len McCluskey de Turner’ı desteklediğini açıklamıştı.

Buna karşın, daha önce Örgütlenme ve Kaldıraç Departmanı başkanı olan Sharon’ın alan örgütlenmesindeki tecrübesini bilen işçiler için, bu beklenen bir sonuçtu. Çünkü zaten, Graham’in seçim kampanyasını da tıpkı diğer örgütlenme kampanyaları gibi işçi öncüleri ve temsilcileri yönetti.

Sadece sendikanın ilk kadın lideri olması açısından değil, erkek egemen sendikal bürokrasiyi taban örgütlenmesiyle sarsan ilk kadın lider olması açısından tarihsel bir seçim yaşanmış oldu.

İŞÇİLERİ DESTEKLEMEYEN PARTİLERE ‘BOŞ ÇEK’ YOK

Unite the Union, bugüne kadar İşçi Partisinin en büyük finansörlerinden biri ancak bu durum Sharon Graham’in liderliğinde değişebilir. “İşçi Partisinden işçiler ve toplumu desteklemesini bekliyorum. Eğer böyle yapacaklarsa, sorun yok. Ama artık karşılıksız boş çek yazmak yok.” şeklinde Financial Times’a açıklama yapmıştı. BBC’ye yaptığı açıklamada da “örgütün ilk 3 önceliğinin iş, ücretler ve çalışma koşulları olacağını” söyledi.

Daha fazla bilgi için:

https://ekmekvegul.net/sinirlarin-otesi/iscilerin-unite-the-union-baskan-adayi-sharon-graham

https://www.google.ch/amp/s/www.bbc.co.uk/news/uk-politics-58320321.amp

https://amp.ft.com/content/ee676e39-f866-45d3-b4c6-1a880ab69ad6

Fotoğraf: Kişisel Arşivi

İlgili haberler
İşçilerin UNITE the Union başkan adayı: Sharon Gra...

Britanya’daki tüm iş yerlerindeki işçilerin ücretlerinin ve koşullarının iyileştirilmesi, iş güvence...

Porto Rikolu bir işçi ve sendikacı Luisa Capetillo

Capetillo, Porto Riko’daki ilk kadın hakları aktivistlerinden biri olarak kabul edilir. 1912’de New...

Sharon Graham: workers’ candidate for the leadersh...

Sharon Graham has been behind Unite’s Broad Industrial Strategy, namely practical plans to improve w...