Sporculardan Buz Patencisi Sarah Abitbol’a destek: Artık sessiz kalamayız
Fransa’nın ünlü emekli buz patencisi Sarah Abitbol, çocukken antrenörünün istismarına uğradığını ancak 30 yıl sonra dünyaya duyurabildi. Abitbol’un sessizliğini bozmasına sporculardan destek geldi.

#MeToo hareketinin de etkisiyle spor dünyasındaki cinsel saldırılarla ilgili ifşaalara bir yenisi eklendi. Artistik buz pateni çiftler kategorisinin ünlü isimlerinden biri olan 44 yaşındaki Fransız kadın sporcu Sarah Abitbol, eski koçu Gilles Beyer‘in kendisine 15 yaşındayken cinsel saldırıda bulunduğunu açıkladı. Bunun üzerine Fransa’nın 50’den fazla aktif sporcusu Sarah Abitbol’a destek için açık mektup imzaladı.
Aktif atletler, spor aleminde yeni bir tecavüzün daha ortaya çıkması karşısında ‘tiksindiklerini ama şaşırmadıklarını’ dile getirdi.

‘SESSİZLİĞİ BOZMAK, SPORA HİZMET ETMEK DEMEK’

Fransa Olimpiyat Komitesinin Üst Düzey Atletler Komisyonunun (CAHN) üyeleri tarafından kaleme alınan açık mektupta şöyle denildi:

“Artık sessiz kalamayız! Kolektif şekilde hareket etmenin ve sessizliği bozmanın spora hizmet etmek anlamına geldiğini fark etmenin zamanı gelmiştir.”

Abitbol’un geçen hafta yayımladığı otobiyografisinde açıkladığı tecavüzle ilgili savcılık soruşturma başlattı. Savcılar, soruşturma kapsamında başka cinsel istismar mağduru olup olmadığını araştıracaklarını belirtti.

Tecavüzle suçlanan eski koç Beyer, daha önce sporcusuyla ‘mahrem ve uygunsuz ilişkiye girdiğini, bundan içtenlikle üzüntü duyduğunu’ söyleyerek üstü kapalı itirafta bulunmuştu.

Fransa Buz Sporları Federasyonu (FFSG) antrenörleri Beyer, Jean-Roland Racle, Michel Lotz’a en az üç patenci daha reşit değilken cinsel istismar ve tecavüzde bulunma suçlaması getirdi.

SPOR BAKANI: FEDERASYON BAŞKANI KENDİSİNİ TEMİZE ÇIKARAMAZ

Spor Bakanı Roxana Maracineanu, skandalın göbeğindeki FFSG’ye 20 yılı aşkındır başkanlık yapan Didier Gailhaguet‘yi bakanlığa çağırdı.

Federasyon başkanından istifasını talep eden Spor Bakanı Maracineanu, gazetecilere şunları söyledi:

“Olguların ağırlığı ve uzun zamandır devam etmesi, federasyonda genel bir işlev bozukluğu olduğunu gösteriyor. Didier Gailhaguet bundaki kişisel ve ahlaki sorumluluğundan kendini temize çıkaramaz. Dolayısıyla kendisinden tüm sorumluluğu üstlenmesi ve istifa etmesini talep ettim.”

FEDERASYON ÜZERİNDEKİ DEVLET TANIMASINI GERİ ÇEKME TEHDİDİ

Eski madalyalı kadın yüzücü Maracineanu, ağır ceza soruşturması açılabilmesi için federasyon üzerindeki devlet tanımasını geri çekebileceğini de söyledi.
Brigitte Macron, patenciyle görüşeceğini duyurdu.

Abitbol’un kitabını Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un eşi ve ‘akıl hocası’ Brigitte Macron‘a gönderdiği öğrenildi.

Toplumsal meselelerle ilgili bir rol üstlenen First Lady, Fransa’nın en ünlü buz patencilerinden biri olan Abitbol’u kabul edeceğini, ‘onunla kitap hakkında konuşmak ve hikayesini kendi ağzından dinlemek istediğini’ duyurdu.

HER SEFERİNDE ORGANİZE SESSİZLİKLE KARŞILAŞTI

Kitabında eski koçunun kendisine dokunan ilk erkek olduğunu ve dokunmaların 15-17 yaşları arasında tecavüze vardığını anlatan Abitbol, kitabında ve L’Obs’a verdiği mülakatta, koçunun davranışını birçok kez açık etme girişiminde bulunduğunu, ama ‘organize sessizlikle’ karşılaştığını anlattı.

ESKİ SPOR BAKANI GÖZ YUMACAKLARI YANITINI VERMİŞTİ

“Herkes bana ‘ilaçlarını al ve çeneni kapa’ dedi, ben de itaat ettim, ilaçlarımı aldım ve sustum” diyen Abitbol, emekliliğinden sonra eski spor bakanlarından Jean-Francois Lamour‘a Beyer hakkında şikayette bulunduğunda “Evet, onun hakkında elimizde bir dosya var, ama gözlerimizi kapayacağız” yanıtını aldığını anlattı.

FRANSA’YI GURURLANDIRAN MADALYALARI TOPLAYAN BİR SPORCU

Abitbol ile paten partneri Stéphane Bernadis, 10 kez Fransa şampiyonu oldu, Avrupa şampiyonasında 7 kez madalya kazandı ve dünya şampiyonasında 70 yıl aradan sonra madalya kazanan ilk Fransız çift oldu.

Kaynak: Sputnik

İlgili haberler
GÜNÜN VİDEOSU: Fransa’da taciz ve şiddet videosu k...

Fransa’da bir kadının kendisini taciz eden erkek tarafından tokatlanmasından sonra kadınlar olaya se...

Fransa’da ülke tarihinin en büyük istismar dosyası

Fransa’da 349 çocuğa istismarda bulunan Joel Le Scouarnec isimli erkek, 13-17 Mart tarihleri arasınd...

Buz pateni şampiyonu antrenörünün tecavüzüne uğrad...

Fransa’nın eski buz pateni şampiyonu Sarah Abitbol, 1990 ve 1992 yılları arasında antrenörünün kendi...