Strazburg’ta emekçi kadınlar söyleşide buluştu
Fransa Strazburg’ta DİDF üyesi kadınların çağrısıyla buluşan emekçi kadınlar Mirabel Kardeşler’den günümüze şiddete karşı kadın mücadelesini konuştu.

Strasbourg'da DİDF'e bağlı ( Asf ) Kadın Dayanışma Derneği üyesi emekçi kadınların düzenlediği “Toplumsal cinsiyet ve Şiddet” konulu söyleşi gerçekleşti. Etkinliğe konuşmacı olarak psikolog Mahir İşcen katıldı.

25 Kasım, Mirabel Kardeşlerin diktatörlüğe karşı verdikleri, eşitlik ve özgürlük mücadelesinin konuşulduğu etkinlikte yaşanan ekonomik kriz, savaş ve saldırganlık politikalarının kadınların üzerindeki etkisine, eğitim hakkından, eşit ücret talebine, şiddetin farklı boyutlarına ve gericiliğe karşı mücadele etmenin önemine de değinildi.

Psikolog İşcen ise konuşmasında; şiddet türlerinin fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik yönlerine değinerek katılımcıları bilgilendirdi. Kadın derneğinin bu tarz çalışmalarının toplum için önem ve devamlılığının değerli olduğu belirtilirken kadın ve erkeğin birlikte eşit haklar için mücadele etmesiyle bu sorunların adım adım aşılacağı vurgulandı.


İlgili haberler
İşyerinde Şiddet ve Taciz: Gelişmiş Gelişmemiş far...

Kadına şiddet öldürme olaylarıyla en üst boyutuna erişiyor, peki en düşük ücretli, en korunmasız işl...

Bir 25 Kasım buluşması: Kadınlar artık yalnız hiss...

Batıkent Kardelen Mahallesi’ndeki kadınlar 25 Kasım dolayısıyla bir araya geldi. Kadınlar, haklarını...

25 Kasım 2019 || Birlikteyiz, değiştireceğiz!

Dünyada olduğu gibi Türkiye’nin dört bir yanında da kadınlar 25 Kasım’da şiddete, ayrımcılığa, eşits...